Odświeżanie obrazu w telewizorach 4K

Ludzie coraz częściej decydują się na telewizory proponujące rozdzielczość 4K Ultra HD. Jakiś czas temu ich cena była jeszcze wysoka, teraz możemy go kupić w całkiem przystępnej kwocie. Jednak musimy sprawdzić czy telewizor 4K Ultra HD za 2000 zł proponuje lepszą jakość obrazu niż odpowiednik Full HD w tej samej cenie. Co o tym decyduje? Bardzo ważne jest tutaj odświeżanie obrazu.

W niektórych przypadkach rozsądniejszym zakupem jest dobrej jakości model Full HD niż podstawowy z rozdzielczością 4K Ultra HD. Ten drugi może być pozbawiony dobrego odświeżania obrazu oraz systemów poprawiających jakość. Jeżeli mimo wszystko zależy nam na przyszłościowym rozwiązaniu i planujemy nabyć telewizor z 4K, trzeba zwracać uwagę na jeden z najistotniejszych parametrów odpowiedzialnych za jakość obrazu – odświeżanie.

Dlaczego odświeżać?

Odświeżanie obrazu w telewizorach 4K ma wpływ na płynny ruch oraz naturalność. Im większa wartość odświeżania, tym lepiej, chociaż wartości wskazywane przez producentów nie koniecznie muszą mówić o odświeżaniu realnym. Wysokie wartości w danych technicznych są uzyskiwane poprzez odpowiednie technologie wzmacniające odświeżanie.

Przeważnie będzie polegać to na pokazywaniu dodatkowych klatek obrazu pomiędzy oryginalnymi klatkami. Na przykład, jeżeli oglądany materiał jest nagrany w prędkości 25 klatek na sekundę, by uzyskać wartość 100 Hz pomiędzy oryginalne klatki wkładane będą 3 klatki powielone. Rezultatem będzie płynniejszy obraz, ale ciągle wiele zależy od źródła, czyli jakości obrazu.

Jeżeli pokazywany materiał jest słabej jakości, to nawet świetny telewizor nie przerobi tego na dzieło sztuki i ucztę dla oczu. Jeżeli jednak materiał będzie świetny, lepszej jakości telewizor będzie w stanie to pokazać. Trzeba więc przed nabyciem telewizora wykonać swego rodzaju listę materiałów, które najczęściej oglądamy. Jeżeli jest to tylko i wyłącznie telewizja, nie opłaca się wydawać na bardzo drogi model z odświeżaniem powyżej 400 Hz.

Odświeżanie obrazu w telewizorach 4K

Jeśli lubimy oglądać filmy na Blu-ray albo z serwisów strumieniujących multimedia, dobrym zakupem okaże się być model o odświeżaniu co najmniej 200 Hz. Fanatycy kina mogą skusić się na model o odświeżaniu 400 Hz lub więcej, ze specjalnymi systemami wspomagającymi i poprawiającymi jakość.

Propozycja dla graczy

Dość często argumentem za zakupem konkretnego telewizora jest posiadanie konsoli do gier. Najnowsze konsole Xbox One i Play Station 4 mogą wyciągać z telewizorów wszystko co najlepsze, z tego powodu odświeżanie na odpowiednim poziomie ma szansę poprawić jakość wyświetlanego obrazu. Niektórzy podpinają też pod telewizor mocne komputery, które w grach mogą uzyskać ponad 100 klatek na sekundę, a to z kolei potrzebuje odpowiedniego odświeżania obrazu.

Sprawdzaj różnicę

Musisz wiedzieć, że o ile 100 Hz w telewizorze ma szansę prezentować się podobnie w różnorakich modelach innych producentów, o tyle wartości na poziomie 600, 1200 czy nawet 3000 Hz będą uzyskiwane różnorakimi technikami. Trzeba więc przed zakupem sprawdzić, jak określony fragment filmu prezentuje się na telewizorach różnych producentów. W jednym obraz może okazać się być niesamowicie ostry i wyraźny, w kolejnym zaś niesamowicie płynny, ale trochę zamazany itp. To od naszych potrzeb musi zależeć zakup odpowiedniego modelu.

Telewizory 4K Ultra HD to przyszłość, która będzie miała miejsce w przeciągu najbliższych kilku lat. Dzisiaj Full HD to standard, a materiały 4K to na razie rzadkość, jednak ciągle ich przybywa, więc to się z pewnością niedługo zmieni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here