Ile prądu zużywają popularne telewizory?

Niejednokrotnie telewizor jest włączony przez cały dzień. Dzieje się tak przez przyzwyczajenie, z nudy, albo dlatego, że nie chce nam się wyjść na spacer. Jak wiele tak naprawdę energii zużywa telewizor? Czy im większy, tym więcej prądu pobiera? Jak to przetestować?

Nowoczesne telewizory są energooszczędne. Potrzebują znacznie mniej prądu niż ich poprzednie modele, ale ciągle sporo zależy od ich wielkości, wykorzystanej technologii, ustawień i mnóstwa odmiennych czynników.

Jak wiele energii potrzebuje popularny telewizor?

Ciężko powiedzieć, jak wiele prądu wykorzystuje przeciętny telewizor, bo jest sporo modeli o różnych przekątnych ekranu, z przeróżną rozdzielczością, wykorzystywanymi systemami itp. Każdy model trzeba sprawdzać indywidualnie, chociaż mamy szansę posłużyć się przykładem dość modnego modelu.

Niech to będzie telewizor Samsung z serii MU6172 dostępny w różnych wielkościach – od 43 do 65 cali. Jest on wyposażony w rozdzielczość 4K Ultra HD, technologię HDR, dostęp do internetu, system Smart TV, sporo możliwości poprawienia jakości obrazu oraz dźwięku.

Mówiąc krótko, telewizor, który spełnia oczekiwania także wymagających klientów. Oczywiście rozmiar ekranu to sprawa wymagań, możliwości portfela i możliwości postawienia sprzętu w salonie.

Jeśli ktoś zdecyduje się na model z ekranem o przekątnej 43 cali, powinien się liczyć z tym, że będzie miał on pobór energii na poziomie 71 W (klasa energetyczna A). Średnie roczne zużycie prądu to mniej więcej 98 kWh. Dla przyrównania model o przekątnej ekranu na poziomie 50 cali charakteryzuje się poborem energii na pułapie 93 W, co oferuje roczne wykorzystanie prądu na poziomie około 130 kWh. Modny 65-calowy model z tej serii bierze około 154 W, czyli mniej więcej 214 kWh rocznego wykorzystania.

Ile prądu zużywają popularne telewizory?

Wiedzmy także, że producenci, wpisując pobór energii, przeważnie biorą pod uwagę ustawienia podstawowe, często mające najniższy poziom podświetlenia itp. W sytuacjach domowych, przy różnorakich ustawieniach, gdy każdy posiada odmienne preferencje, pobór energii może okazać się być dużo większy.

Jak klasa energetyczna ma wpływ na pobór mocy przez telewizor?

Klasa energetyczna wskazuje efektywność energetyczną określonego urządzenia. W przypadku telewizorów efektywność energetyczną określa się na podstawie ich współczynnika efektywności energetycznej (EEI). A+++ to największa efektywność, zaś G – najmniejsza. Oferowane telewizory przeważnie proponują klasę A lub A+. Czasami są też w klasie energetycznej A++ i w klasie B. Niższe klasy (tj. C, D itd.) są niesamowicie rzadko proponowane.

Przyrównajmy więc pobór energii modeli: z klasy A++ oraz B o takiej samej przekątnej ekranu, czyli LG 55LH6047 w klasie energetycznej A++ z ekranem o przekątnej 55 cali oraz rozdzielczości Full HD z modelem Sony KD-55XD9305 w klasie B z ekranem o tej samej przekątnej, ale rozdzielczości 4K Ultra HD.

Oczywiście różnica w jakości obrazu będzie znacząca, na plus dla modelu z wyższą rozdzielczością. Ale jakie są różnice w energii? Są znaczące na plus dla modelu o gorszych parametrach. Model w klasie energetycznej A++ bierze około 53 W mocy, rocznie ok. 77 kWh, tymczasem z klasy B potrzebuje 134 W mocy, ok. 186 kWh rocznie. Przyjmując, że średnia cena prądu w Polsce to 0,55 zł za 1 kWh, oszczędny telewizor pobierze prąd o wartości 42,35 zł, zaś telewizor z klasy energetycznej B – 102,30 zł. Różnice są znaczne, więc jeśli ktoś chce mieć świetny obraz, to musi się liczyć z wyższymi kosztami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here