Czy zalany iPhone można uratować?

Przypadkowe zalanie telefonu może zdarzyć się każdemu, zwłaszcza że urządzenia mobilne zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Punkty naprawy widziały już smartfony wyłowione z wanny, jeziora, garnka, a nawet muszli klozetowej. Zalany telefon to jednak jeszcze nie koniec świata – w większości przypadków  można go uratować. Sprawdź jak!

Szybka reakcja

Jeśli telefon znalazł się w wodzie lub wylała się na niego cała butelka napoju, to najważniejsza jest szybka reakcja. Szybko wyjmij smartfona z wody i zajmij się jego osuszaniem. Postaraj się usunąć wszystkie mokre plamy z powierzchni ekranu oraz obudowy. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na to, że znajdująca się wewnątrz elektronika nie ulegnie uszkodzeniu.

Jeśli telefon sam się nie wyłączył, zrób to sam jak najszybciej i nie włączaj go ponownie. W żadnym wypadku nie sięgaj po suszarkę oraz podobne urządzenia, ponieważ możesz jedynie pomóc wodzie dostać się do środka smartfona, co może doprowadzić do nieodwracalnych szkód.

Domowe sposoby

W internecie można natrafić na wiele porad dotyczących domowych sposobów, które mogą pomóc uratować zalany iPhone oraz inne smartfony. Część z nich rzeczywiście w pewnym stopniu i w niektórych sytuacjach może pomóc, a przynajmniej nie zaszkodzi. Prawdopodobnie najbardziej znaną metodą jest włożenie telefonu do ryżu. Jeśli nie jest możliwa natychmiastowa wizyta w serwisie, to skorzystanie z tej porady może nieznacznie pomóc w częściowym wchłonięciu wilgoci.

Rozebranie telefonu na części i suszenie na słońcu lub kaloryferze czy też czyszczenie alkoholem również może być awaryjnym rozwiązaniem, choć te sposoby są obarczone większym ryzykiem niż włożenie telefonu do ryżu.

Niezbędna wizyta w serwisie

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku zalanego telefonu jest niezwłoczne udanie się do serwisu, który zajmuje się naprawą urządzeń. Fachowcy z punktu napraw na pewno będą wiedzieli, co mogą zrobić w Twoim przypadku. Bardzo szybko mogą ocenić stopień uszkodzeń oraz oszacować wstępny koszt naprawy. Cena usługi może zależeć od rodzaju zniszczeń i cieczy, która spowodowała zalanie. Czasami może wystarczyć profesjonalne osuszanie telefonu, które nie zrujnuje Twojego budżetu.

Może jednak okazać się, że pomimo szybkiej reakcji, smartfon nie nadaje się do naprawy. W tym wypadku pozostaje oddanie telefonu do punktu recyklingu urządzeń mobilnych w sklepie z elektroniką bądź próba sprzedaży osobie prywatnej lub w punkcie skupu telefonów.

Czy gwarancja obejmuje naprawę zalanego telefonu?

W większości przypadków producenci smartfonów nie obejmują gwarancją zalanych urządzeń, ponieważ uszkodzenia tego typu powstaje z winy użytkownika. Dlatego warto już przy zakupie telefonu pomyśleć o możliwości nieprzewidzianych uszkodzeń i wykupić dodatkowe ubezpieczenie na określony okres, zwłaszcza jeśli smartfon nie należy do najtańszych. W ten sposób można zagwarantować sobie naprawę sprzętu lub wymianę telefonu na nowy w przypadku tzw. nieumyślnych uszkodzeń, do których należy zalanie telefonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here