Jak dbać o tusz i toner do swojej drukarki?

Drukarki i drukujące urządzenia wielofunkcyjne są obecnie podstawowym sprzętem, którym dysponuje wiele gospodarstw domowych, ale przede wszystkim instytucji, firm i korporacji. W dzisiejszym zbiurokratyzowanym świecie wprost toniemy w papierach, dlatego warto zainwestować w porządne urządzenia, które nie zawiodą nas w kluczowych momentach. Sam model drukarki to jednak nie wszystko; aby przedłużyć żywotność sprzętu, trzeba dobrze obchodzić się z tuszem i tonerem. Sprawdź, jak o nie zadbać!

Wymiana kartridża: oryginalny model czy zamiennik?

Jeśli dużo używasz danej drukarki, prędzej czy później staniesz przed problemem wymiany kartridża. Główny dylemat polega tu na podjęciu decyzji, czy kupić zamiennik, czy jednak oryginał. Trzeba tu wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym rodzaj sprzętu, własne upodobania i możliwości budżetowe. Sprawę może zopiniować dobry serwis drukarek, ale ostateczny wybór i tak należy do Ciebie.

Z pewnością na korzyść zamienników przemawia fakt, że nieoryginalne tonery i tusze do drukarek są o wiele tańsze. Choć ich jakość może budzić pewne wątpliwości u konsumentów, często stawiają oni na kartridże od innych producentów. Zwykle przekonują się oni jednak, że zarówno wydajność takich produktów, jak i sama jakość wydruków odbiegają od tych właściwych oryginałom.

Za tym, aby pozostać przy oryginalnych tuszach i tonerach, przemawia często fakt, że producent drukarki wyraźnie zaleca taką strategię. I to ma jednak swoje drugie dno – o dodaniu takiego zapisu decydują często kwestie marketingowe. Oczywistym jest, że producent woli sprzedać kilka swoich produktów niż tylko jedną drukarkę. Nie zawsze takie wskazówki są zobowiązujące i nie we wszystkich sytuacjach musimy na nich polegać.

Co zrobić, gdy skończy Ci się tusz?

Kiedy w kartridżu do drukarki atramentowej zaczyna brakować tuszu, należy podjąć środki umożliwiające jego ponowne użycie. W tym celu wystarczy zalać pojemnik nowym, dobrze dobranym atramentem. Ponownie napełniony kartridż sprawdza się równie dobrze, jak oryginalny tusz, choć trzeba przyznać, że nie da się wymieniać atramentu w nieskończoność bez uszczerbku na jakości. Liczba dopuszczalnych wymian zależy przede wszystkim od stanu głowicy, a ta zużywa się tym szybciej, im częściej z niej korzystamy. Nie bez znaczenia pozostaje tu także model drukarki. Dla uproszczenia przyjmuje się, że kartridż można napełnić około 5 razy.

Żeby wszystko mogło się udać, trzeba korzystać z porządnych atramentów prosto od renomowanych dostawców. Wówczas nie będziemy musieli się martwić o jakość wydruku. Można próbować dokonać wymiany samodzielnie, ale o wiele lepszym rozwiązaniem będzie sytuacja, w której zrobi to za nas serwis drukarek. Jeśli chodzi o Kraków, usługi na doskonałym poziomie oferuje firma Mar-Ton. Serwisanci błyskawicznie napełniają kartridże, a przy okazji sprzedają zarówno oryginalne, jak i zamienne tusze i tonery do drukarek. Przy okazji firma zajmuje się naprawą zepsutych drukarek, więc można zgłosić wszelkie niepokojące usterki i za jednym zamachem uporać się z wymianą tuszu i naprawą ewentualnych mankamentów.

Jak naprawić toner laserowy?

Drukarki atramentowe dostarczają użytkownikom nieco innych problemów niż te laserowe. Tonery laserowe to wieloelementowe urządzenia, które posiadają dość skomplikowaną budowę i – niestety – są podatne na różnego rodzaju usterki. Każdy element w tonerze wpływa na poprawne działanie pozostałych – jeśli będą one źle współpracować, wydruki mogą być wyraźnie obniżonej jakości. Jedną z kwestii kluczowych dla działania tonera jest proszek barwiący; w dużej mierze to właśnie on odpowiada za pożądany efekt.

Jak zregenerować zużyty toner laserowy? Taka operacja polega przede wszystkim na wymianie poszczególnych mechanicznych części na ich nowe odpowiedniki. Oczywiście wymaga to pewnych umiejętności, doświadczenia i wprawy. Możesz ryzykować błąd samemu, ale jest to ryzyko nie warte świeczki. Dużo lepszą opcją jest oddanie tego zadania w wykwalifikowane i pewne ręce. Tu kolejny raz kłania się porządny serwis drukarek. Wybierając idealnych serwisantów, zwracaj uwagę na to, czy dana firma ma doświadczenie w temacie wymiany tonerów, dysponuje odpowiednimi narzędziami i oferuje krótki czas wykonywanych usług.

Regenerując toner laserowy, trzeba koniecznie zadbać o skrupulatne doczyszczenie każdego, nawet najmniejszego elementu. Najważniejsze jest dokładne oczyszczenie pojemnika – wystarczy, że jego pojemność będzie zbyt mała, a może to doprowadzić nawet do uszkodzenia drukarki. Nieprawidłowe podejście do kwestii regeneracji tonera może też znacząco obniżyć jakość wydruku – a przecież nie po to inwestujemy w drogi sprzęt, żeby później cierpieć z powodu utrudnień przy jego użytkowaniu.

Zawierz profesjonalistom

Jak wynika z powyższego tekstu, zarówno wymiana kartridża, jak i regeneracja tonerów do urządzeń laserowych to bardzo wymagające zadanie. Chcąc zaoszczędzić trochę grosza, lepiej będzie zlecić taką usługę serwisowi drukarek. Paradoksalnie będzie to tańsze niż naprawianie szkód, jakie łatwo wyrządzić, stosując metodę prób i błędów, a już na pewno tańsze niż zakup całkowicie nowego kartridża czy tonera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here