Tranzystory polowe

0
3271

Specjaliści w branży budownictwa muszą posiadać oraz sprawnie operować specjalistyczną wiedzą dotyczącą swojej branży. Wykwalifikowany inżynier z pamięci opowie o tranzystorach polowych oraz o ich rodzajach. Tutaj wyjaśnimy co to są tranzystory polowe oraz wskażemy w jaki sposób działają.

Tranzystory polowe to elementy półprzewodnikowe. Są one sterowane polem elektrycznym, co jest jednoznaczne z tym, że nie pobierają one mocy na wejściu. Działają one na zasadzie sterowania przepływem ładunku oraz są to elementy o trzech końcówkach. Działanie tranzystora polowego to takie sterowanie przepływem prądu przez kanał. Pole elektryczne wytwarza napięcie które kieruje się do bramki, jednak tranzystor polowy nie posiada ani jednego przewodzącego złącza, więc nie zachodzi do przepływu prądu. Brak przepływu prądu jest najbardziej charakterystyczną cechą tranzystorów polowych, okazująca się bardzo istotną.

Tranzystory polowe możemy podzielić na dwie czołowe grupy. Pierwsza z nich to tranzystory polowe złączowe i wyróżniamy tutaj dwa rodzaje ze względu na typ kanału. Typy kanału są dwa, pierwszy to kanał typu n a drugi kanał typu p. W obydwu przypadkach wzmacniacze składają się z dyskretnych elementów oraz posiadają tak zwane analogowe układy scalone. Druga grupa tranzystorów polowych będzie znacznie szersza i zawierała więcej ich rodzajów.

Tranzystor polowy z izolowaną bramką bowiem składa się z dwóch kolejnych rodzajów i mówimy tutaj o tranzystorze polowym z izolowaną bramką z kanałem zubożanym oraz o tranzystorze polowym z izolowaną bramką z kanałem wzbogaconym. Każdy z tych kanałów dzieli się na dwa kolejne. Pierwszy wyżej wspomniany tranzystor polowy z izolowaną bramką z kanałem zubożanym dzieli się według kanałów na kanał n oraz na kanał p. Są to wzmacniacze w części zbudowane z elementów dyskretnych oraz posiadają cyfrowe układy scalone, natomiast te kanały z tranzystorów polowych z izolowaną bramką z kanałem wzbogaconym podobnie jak wcześniejszy dzieli się na dwa kanały zróżnicowane według typu kanału i mamy tutaj kanał n oraz kanał p. Obydwa to wzmacniacze mocy wykonane całkowicie z elementów dyskretnych oraz posiadające cyfrowe układy scalone.

Największy prąd drenu w tranzystorach polowych złączowych JFET płynie przy napięciu sterującym podobnie jak w tranzystorach z izolowaną bramką z kanałem zubożanym. Przedstawiony powyżej wykaz tranzystorów polowych jest przykładowy, tranzystory można przedstawić również w inny sposób.

Aktualnie na rynku w hurtowniach części elektrycznych dostępne są ogromne ilości tranzystorów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą tranzystorów polowych do hurtowni Micros dostępnej pod linkiem micros.com.pl/pl/catalog/088067/tranzystory-polowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here