Jaki dron na początek do nauki latania

Aktualnie branża dronów przeżywa prawdziwy rozkwit. Rynek obfituje w najrozmaitsze modele urządzeń, różniące się od siebie zarówno ceną, jak i jakością wykonania, trwałością oraz zakresem dostępnych funkcjonalności. Aby odpowiedzieć sobie zatem na pytanie, jaki dron na początek będzie najodpowiedniejszy, warto uprzednio scharakteryzować pokrótce kluczowe parametry oraz czynniki wyboru, odnoszące się do tych latających zabawek.

Producent i budżet

Pierwszym kryterium wyboru powinna być dla nas jasna informacja o tym, która konkretnie firma wyprodukowała danego drona. Nie musi to być wcale powszechnie ceniony na rynku brand, lecz ważne jest, żeby w ogóle, jakiś producent umieścił swoje logo lub nazwę na opakowaniu.

W przypadku bowiem dronów zupełnie „bezfirmowych”, niezwykle ciężko jest o jakiekolwiek, kompatybilne części zamienne, w związku z czym ewentualne ich rozbicie kończy się najczęściej wyrzuceniem zabawki na śmietnik.

Jeśli chodzi z kolei o budżet, rekomendujemy, żeby na dobry początek cena drona nie przekraczała kwoty 500 zł – na wypadek gdyby zapał lub umiejętności użytkownika okazały się mniejsze, niż początkowo Państwo zakładali.

Docelowe miejsce latania

Kolejna kwestia – planujemy manewrować dronem w ramach otwartych przestrzeni czy w obrębie mieszkania lub domu?

Do pierwszej z wymienionych opcji o wiele lepiej nada się model cięższy i o większych rozmiarach, co pozwoli mu zachować stabilność lotu oraz zredukuje stopień jego podatności na wiatr. Mały quadrocopter doskonale sprawdzi się natomiast przy lataniu po pomieszczeniach, istotnie zmniejszając ryzyko uszkodzenia zarówno swojej konstrukcji, jak i otaczających go przedmiotów.

Długość lotu

Przy dobrej zabawie, czas leci niezwykle szybko i często nawet nie zorientujemy się kiedy „wylataliśmy” cały nasz zapas energii. Zakup drona z jedną baterią może być zatem dobrym rozwiązaniem wyłącznie wtedy, gdy mamy duże wątpliwości, czy tego rodzaju rozrywka przypadnie nam do gustu. Nawet wówczas jednak bezwzględnie należy wybierać modele, które posiadają możliwość dokupienia i szybkiej wymiany dodatkowych akumulatorów. Należy bowiem zaznaczyć, że średni czas lotu na pojedynczej baterii dla typowego drona rekreacyjnego nie przekracza zwykle 10 minut, zaś czas jej ładowania obejmuje zwykle minimum godzinę.

dron

Obecność kamery i zasięg lotu

Już przy niewielkich odległościach urządzenia od operatora mogą występować problemy z właściwą identyfikacją kierunków lotu – przy zawieszonym w powietrzu obiekcie, oddalonym od nas o 40-50 metrów, niezwykle ciężko rozróżnić jego przemieszczanie się do przodu od ruchu w tył. Daleki zasięg lotu drona powinien być zatem uzależniony przede wszystkim od obecności na jego pokładzie transmitującej na żywo kamery.

Możliwość skorzystania z dalekiego zasięgu lotu to oczywiście tylko jeden z atutów, jaki zapewnia dron z kamerą. Oprócz o wiele większej kontroli nad urządzeniem zyskujemy również opcję nagrywania filmów oraz robienia zdjęć, które dla wielu amatorów zdalnie sterowanych lotów stanowią jeden z najistotniejszych aspektów zabawy.

drony

Urządzenia rejestrujące obraz mogą występować w ramach dronów w trzech podstawowych wariantach:

 • kamery z kartą SD, umożliwiające odczyt nagrania lub fotografii dopiero po skończonym locie,
 • kamery z transmisją Wi-Fi na smartfona (na żywo; bez konieczności dostępu do internetu),
 • kamery 5,8 GHz, przekazujące obraz w czasie rzeczywistym na ekran uwzględniony w samym nadajniku.

Dostępność części

O tym parametrze wspominaliśmy przy okazji omawiania budżetu oraz markowości dronów. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że sam fakt posiadania na opakowaniu urządzenia logo producenta, nie przekłada się z automatu na dobrą dostępność dedykowanych dla niego części zamiennych. Zamiast dokonywać zatem pozornej oszczędności w postaci kupna możliwe najtańszego quadrocoptera (który po pierwszym większym upadku będzie nadawać się tylko do wyrzucenia), powinniśmy odnaleźć model drona, w przypadku którego łatwo o zdobycie zapasowych elementów.

Warto przy tym wiedzieć, że do najczęściej wymienianych części dronów należą przede wszystkim:

 • śmigła (same lub wraz z osłonkami),
 • podwozia,
 • silniczki,
 • akumulatory.

wyposażenie drona

Funkcje dodatkowe

Aby zbyt szybko nie zrazić się do latania, dron dla początkujących powinien posiadać przynajmniej kilka funkcjonalności ułatwiających jego pilotaż. Jednocześnie dobrze, jeśli część z nich pokrywać się będzie z opcjami udostępnianymi przez modele dedykowane zaawansowanym użytkownikom, bowiem wówczas o wiele łatwiej przesiąść się w przyszłości na bardziej profesjonalne urządzenie.

Do najpopularniejszych funkcji dronów rekreacyjnych należą:

 • Zawis, czyli zatrzymanie urządzenia na danej wysokości, bazujące na czujniku barometrycznym. Zależnie od poszczególnych modeli dronów, owa funkcja może zostać włączona przez operatora konkretnym przyciskiem lub przeciwnie – uruchamiać się samoczynnie, kiedy operator zaprzestaje sterowania.
 • Automatyczne lądowanie i start, uruchamiane odpowiednimi przyciskami na nadajniku. Po aktywowaniu tej funkcji dron sam wyląduje lub wzbije się w powietrze i zawiśnie na określonej wysokości.
 • Możliwość regulacji precyzji pilotażu. Za pośrednictwem tej opcji zyskujemy możliwość ustawienia czułości sterowania, dzięki czemu lot drona może być płynny i spokojny (wariant zalecany dla osób początkujących) lub bardziej zrywny, ale zapewniający jednocześnie większy potencjał do efektownych akrobacji powietrznych.
 • Headless mode, czyli tryb lotu z uniwersalnym czujnikiem orientacji, który powoduje, że dron – pod wpływem wydawanych mu za pośrednictwem nadajnika poleceń – przemieszcza się zawsze w tych samych kierunkach, niezależnie od tego, w którą stronę jest zwrócony jego przód. Oznacza to, że podstawowym punktem odniesienia dla urządzenia nie jest ono samo, lecz jego operator. Dzięki temu przechylenie drążka do przodu zawsze będzie równoznaczne z oddalaniem się od nas modelu, zaś odchylenie go do tyłu – z jego przybliżaniem się.
 • Funkcja One Key Return, pozwalająca na automatyczny powrót urządzenia do operatora (o ile wciąż znajduje się ono w zasięgu nadajnika), po wciśnięciu pojedynczego przycisku. Jeśli chcemy przeznaczyć na dron większe pieniądze, jest to opcja obowiązkowa i w zasadzie najważniejsza, bowiem najczęściej to właśnie dzięki niej udaje się uratować sprzęt przed rozbiciem.

Przykładowe modele dronów dla początkujących

Poniżej zamieszczamy kilka zróżnicowanych cenowo propozycji dronów, które kupić możesz np.: w sklepie Mdron w zakładce drony rekreacyjne przeznaczone dla amatorów lub użytkowników średnio zaawansowanych:

 • DROMIDA VERSO – przybliżona cena: 100 zł,
 • SYMA X15  – przybliżona cena: 160 zł,
 • DROMIDA VISTA UAV – przybliżona cena: 200 zł,
 • MJX X906T – przybliżona cena: 260 zł,
 • HUBSAN X4 H107C+ – przybliżona cena: 310 zł,
 • DROMIDA VISTA FPV – przybliżona cena: 450 zł,
 • SYMA X8SC – przybliżona cena: 500 zł.

możliwości dronów

Możliwość uzyskania zdalnej pomocy technicznej

Na koniec zostawiamy czynnik wyboru odnoszący się nie tyle do samego urządzenia, co do sklepu, w ramach którego planują Państwo jego zakup. Jeśli chodzi bowiem o pierwsze przygody z quadrocopterami, niezwykle ważna jest możliwość uzyskania szybkiej, doraźnej i nieodpłatnej pomocy zdalnej – zarówno w kwestiach dotyczących sterowania, czy wymiany akumulatorów, jak i w sprawach związanych z wystąpieniem drobnych usterek.

Jeśli zatem mamy już na oku konkretny model drona, przed złożeniem zamówienia upewnijmy się, że w razie zaistnienia potrzeby dany sprzedawca będzie skłonny udzielić nam telefonicznego lub e-mailowego wsparcia technicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here