Czym jest odblokowany mnożnik?

Spora grupa użytkowników komputera, zwłaszcza gracze, którzy oczekują jak największej wydajności, decyduje się na podkręcenie procesora, aby wydobyć z niego ukrytą moc. Istotnym parametrem będzie głównie odblokowany mnożnik. Co to takiego?

Czym jest mnożnik procesora?

W dużym uproszczeniu, mnożnik to liczba, przez którą mnoży się częstotliwość magistrali systemowej w celu ustawienia procesora. Kiedyś cały układ funkcjonował z dosyć niedużym mnożnikiem, ale z powodu bardzo szybkiego rozwoju procesorów oraz trochę wolniejszego rozwoju pozostałych podzespołów, które są odpowiedzialne za funkcjonowanie procesora, praca synchroniczna okazała się być właściwie nierealna.

Dlaczego blokuje się mnożnik?

Teraz wytwarzane procesory dzielą się na typy z zablokowanym oraz odblokowanym mnożnikiem. Właściwie blokada mnożnika będzie miała za zadanie zabezpieczyć cały układ przed niewłaściwym ustawieniem, a co za tym idzie niebezpieczeństwem zniszczenia podzespołów, przede wszystkim procesora. Blokadę mnożnika zastosował po raz pierwszy Intel w procesorze Pentium MMX, uzasadniając to próbą zmniejszenia procederu oszustw przez nieuczciwych handlowców, którzy podkręcali tanie procesory w zestawach komputerowych, a potem sprzedawali je po zawyżonych cenach. Co interesujące, blokada mnożnika niejednokrotnie funkcjonuje na ustawienia wyższe. Jeżeli pragniemy zmniejszyć mnożnik w celu pomniejszenia taktowania oraz zużycia prądu, nie będzie z tym kłopotów. Teraz w wytwarzanych laptopach naprawdę często wprowadza się taką technikę w celu wydłużania pracy na akumulatorze.

Zablokowany mnożnik a zmiana parametrów procesora

Trzeba wspomnieć, że zablokowany mnożnik na określonej wartości możemy tymczasowo powiększyć, chociaż ma to miejsce częściowo bez działania użytkownika. Będą to tryby Turbo Boost albo Turbo Core, nazwa różni się w zależności od producenta oraz modelu.

Czym jest odblokowany mnożnik?

Funkcja ta zezwala czasowo powiększyć taktowanie procesora przez powiększenie mnożnika. Sprawdza się to np. w wymagających grach, programach itp. Żeby powiększyć taktowanie, muszą być spełnione określone warunki: pozostałe rdzenie procesora nie będą w tym momencie zajęte innymi procesami, a temperatura powinna być na właściwym poziomie.

Procesor z odblokowanym mnożnikiem – co to daje?

Odblokowany mnożnik procesora zezwala w prosty sposób pomniejszyć taktowanie zegarów. Co prawda, do tego celu potrzebne będzie właściwe zasilanie, stabilna płyta główna oraz odpowiednie chłodzenie, lecz w odpowiednich warunkach mamy szansę w łatwy sposób poprawić wydajność procesora o kilka, a nawet kilkanaście procent.

Jaki procesor kupić?

Zakup procesora z odblokowanym mnożnikiem przez osobę, która nigdy nie będzie w stanie wykorzystać tego atutu, nie będzie miał żadnego sensu. Procesory tego rodzaju będą zazwyczaj droższe od standardowych modeli. Jeżeli więc ktoś planuje poskładać komputer, a potem działać na nim bez ingerowania w ustawienia, musi kupić typ tańszy z zablokowanym mnożnikiem.

Procesory z odblokowanym mnożnikiem posiadają przeważnie odpowiednie oznaczenia. W przypadku procesorów Intel odblokowany mnożnik mają jedynie wyższe modele z serii oznaczonej literą K. Za takie modele musimy jednak dodatkowo płacić. W przypadku starszych modeli AMD odblokowany mnożnik posiadają procesory z serii Black Edition. Najnowsze procesory AMD Ryzen są z odblokowanym mnożnikiem bez względu na rodzaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here