Telewizor z płaskim czy zakrzywionym ekranem? Jaki wybrać?

Telewizory typu curved TV parę lat temu zdawały się być chwilowym trendem, który nie poradzi sobie na rynku. Czy opłaca się nabyć taki model, a może lepiej zostać przy zwyczajnym z płaskim ekranem? Zobaczmy.

Telewizor, tak samo jak inne kosztowne sprzęty RTV i AGD, powinien służyć przez długi czas. Dlatego warto się dokładnie zastanowić nad jego zakupem.

Obecnie najmodniejszym technologicznie gadżetem, jest telewizor z zaokrąglonym ekranem (zwany inaczej curved TV). Podobnie jak wszystko inne, ma on swoje plusy i minusy. Dlatego warto sprawdzić, czy nie będzie nam się bardziej opłacał zakup zwykłego telewizora.

Dlaczego łuk?

Telewizory zawsze posiadały zaokrąglony ekran. Takie rozwiązanie było spowodowane nie tylko posiadaną wtedy wiedzą, ale też biologią, ponieważ nasz wzrok ma pewne ograniczenia.

Te zupełnie płaskie, cienkie, zaledwie kilkucentymetrowe telewizory to najnowszy wynalazek, na który pozwolił rozkwit technologii.

Czemu więc teraz, po dwóch dekadach płaskiego ekranu, wraca do łask model zakrzywionych telewizorów?

Rozwiązania zagadki, trzeba szukać w XVIII wieku. Wówczas Galileusz opisał podstawy prawa toczenia okręgu po prostej zwanej cykloidą.

Cykloidę, a więc krzywą, jaką tworzy wygięty telewizor, opisuje tor punktu leżącego na obwodzie toczącego się koła. Zakrzywiony ekran telewizora poszerza pole widzenia, ale i zdaje się szerszy, czyli większy, niż wyświetlacz płaski. Curved TV powinien więc dawać bardziej realistyczne, bardziej naturalne dla oka wrażenia wizualne, ponieważ lepiej dopasowuje się do naszego „sposobu” podziwiania świata.

Czy kupić telewizor z zaokrąglonym ekranem?

Wygięte w łuk telewizory to z jednej strony nowoczesny gadżet, który może pojawić się w posiadaniu każdego fana technologicznych nowinek. To także rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy oglądając telewizję, spodziewają się wysokiej jakości odczuć wizualnych.

Telewizory curved TV z wyświetlaczem OLED zapewniają dokładniejsze odwzorowanie kolorów oraz odpowiednią czerń. Ale są też niestety droższe. Nowoczesne modele z ekranem LED na pewno starczą trochę mniej wybrednym klientom, a równocześnie proponowane są w niższej cenie.

Wykorzystanie zakrzywionego ekranu daje szersze pole widzenia oraz zezwala na wygodne oglądanie telewizji z różnych miejsc pomieszczenia. Świetnie ekrany tego rodzaju spiszą się oglądane z odległości nie większej niż 4 metry oraz siedząc na wprost. Przez to chętnie proponowane są użytkownikom konsol do gier.

Telewizor z płaskim czy zakrzywionym ekranem? Jaki wybrać?

Niemniej ważnym czynnikiem nakłaniającym do zakupu telewizorów curved TV ma szansę być ich wizualny aspekt. Sprzęty te wykonane są w taki sposób, by spełniać funkcję użytkową, ale także dekoracyjną. Sporo modeli to przykłady świetnego designu użytkowego.

A co z płaskim ekranem?

Telewizory curved TV, chociaż wspaniałe oraz efektowne, mogą nie pasować do każdego pomieszczenia, przede wszystkim z uwagi na swój nowoczesny design. To też w znacznej większości produkty stojące na nóżkach, których nie da się zaczepić do ściany.

Najnowsze typy płaskich telewizorów, z ekranami LED, OLED czy LCD, są tańsze i niewiele ustępują jakością obrazu swoim następcom. Ekrany curved TV idealnie spisują się w dużym rozmiarze, jednak płaskie telewizory posiadają bogaty wybór przekątnych ekranów, co pozwala dobrać je do małych wnętrz. Telewizory tego rodzaju będą także znacznie tańsze, a pośród producentów będzie większy wybór, tak w kwestii możliwości technologicznych, jak i ceny.

W czasach, kiedy znacznie więcej widzów przenosi się z oglądaniem seriali oraz filmów do Internetu, producenci telewizorów powinni się znacznie nagłowić, by złapać ich uwagę. To tylko lepiej dla konsumentów, którzy zyskują zwyczajnie… lepszy wybór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here