Technologia, która zmienia wybory – zalety i wady e-votingu

Technologie zmieniają otaczającą nas rzeczywistość – coraz częściej także polityczną. Jedną z technologii, która bezpośrednio otwiera nowe możliwości w zakresie partycypacji w systemie politycznym, a konkretnie sposobu głosowania, jest znany dziś wszystkim Internet. Czy warto wprowadzić system głosowania elektronicznego?

Głosowanie elektroniczne, znane jako e-voting, zostało wprowadzone dotychczas w niektórych stanach Stanów Zjednoczonych i w bliższej Polsce Estonii. Technologie typu e-voting są kontrowersyjna i silnie dzielą społeczeństwa na entuzjastów i sceptyków.

Zalety głosowania elektronicznego

Podstawowym atutem głosowania na odległość jest wygoda wyborców, którzy chcąc oddać głos, nie muszą wychodzić poza próg własnego domu. Zaleta ta nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji, gdy mowa o osobach niepełnosprawnych, a także schorowanych i starszych. Chociaż w wielu państwach osoby takie w dniu wyborów mogą nawet za darmo skorzystać ze specjalnego środka transportu (w Polsce rozwiązanie takie proponowane jest na poziomie samorządów terytorialnych i występuje w większości polskich miast), to jednak wciąż niewątpliwie prostsze wydaje się głosowanie przez Internet.

Zaletą jest także transparentność. Ile to razy bywa, że tuż po wyborach pojawiają się głosy sceptyczne odnośnie do metodologii liczenia głosów? Transparentna technologia głosowania przez Internet według niektórych ekspertów mogłaby przyczynić się do rozwiązania tego problemu.

Do innych zalet zalicza się także ewentualną poprawę frekwencji na skutek uatrakcyjnienia  procedury głosowania. Niektórzy podnoszą też fakt, że głosowanie przez Internet jest proekologiczne i tańsze – nie wytwarza bowiem konieczności wytwarzania milionów papierowych arkuszy.

Wady e-votingu

Bez względu na to, jak efektywny i bezpieczny system informatyczny udałoby się stworzyć, żaden sposób e-votingu nie funkcjonowałby poprawnie, gdyby zabrakło mu najważniejszej „waluty”. Walutą tą jest zaufanie wyborców. Sceptycy dostrzegają, że ze względu na brak zdefiniowania poziomu bezpieczeństwa komputerów osobistych wyborców, ewentualny brak wiedzy specjalistycznej, dotyczącej funkcjonowania systemu informatycznego, a także ze względu na nie dające się w 100% wykreślić potencjalne zagrożenie terrorystyczne, wyniki głosowania w formie e-votingu zawsze będą kontrowersyjne przy braku większego zaufania do polityków. Problemy te nie są zorientowane wyłącznie na bezpieczeństwie. Kluczowe jest także zagwarantowanie wyborcom ich anonimowości. Trudno zatem przewidzieć, czy w niedalekiej przyszłości technologia ta będzie zyskiwała na popularności, czy też znane od dziesięcioleci, klasyczne głosowanie na papierze wciąż będzie towarzyszyć ludzkości w dobie nowoczesności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here