Pamięć RAM w laptopie - jak ją dodać?

Pamięć RAM to kryterium, na które często zwracamy uwagę przy wyborze komputera. Jeśli okaże się ona niewystarczająca, nie musimy jednak od razu kupować nowego sprzętu. Dodanie pamięci w laptopie to dość prosta czynność. Dziś podpowiemy wam, jak w praktyce wygląda rozbudowa pa-mięci RAM.

Jak działa RAM?

Macie wątpliwości, jak działa RAM? Mówiąc najprościej, RAM odpowiada za przechowywanie aplikacji, które są otwarte na komputerze. Jak sprawdzić, czy nie zaczyna nam brakować pamięci? W tym celu musimy otworzyć menadżera zadań. Uruchomi się on, gdy wybierzemy na klawiaturze skrót CTRL + SHIFT + ESC. Po lewej stronie pojawi się informacja o tym, jaką w jaką ilość RAM wyposażony jest nasz komputer oraz ile z niej zostało już użyte. Jeśli wynika z tego, że zbliżamy się do limitu, warto rozważyć dołożenie pamięci.

Pamięć RAM – jaką pamięć kupić?

Do sprawdzenia jakiej pamięci potrzebujemy, ponownie przyda się wspomniany wcześniej menadżer zadań. Powinniśmy sprawdzić w nim informacje o taktowaniu oraz typie pamięci. Załóżmy, że mamy kości SODIMM DDR3 o taktowaniu 1333MHz. Wybierając pamięć, powinniśmy zwrócić uwagę, by zgadzał się typ (DDR3 lub DDR4). Jeśli chodzi o takowa-nie, najlepiej kupić kości o takiej samej wartości. Komputer będzie wprawdzie pracował z kośćmi o różnym taktowaniu, jednak gdy do kości o taktowaniu 1333MHz dołożymy drugą 1600MHz, komputer wyrówna te wartości do niższej. Obie kości będą więc działały na taktowaniu 1333MHz.

Dodanie pamięci w laptopie – krok po kroku

Rozbudowa pamięci RAM w laptopie z serii ThinkPad powinna przebiegać następująco:

Zanim dodamy pamięć RAM, powinniśmy najpierw:

  • wyłączyć komputer
  • odłączyć go od źródła zasilania
  • odłączyć wszystkie baterie

Teraz jesteśmy już gotowi na dodanie pamięci w laptopie. W przypadku modeli z serii ThinkPad, może ona przebiegać następująco.

  1. Odkręcamy śrubkę (lub śrubki) na spodzie, ewentualnie odczepiamy zatrzaski (w modelach, które je posiadają)
  2. Wsuwamy kość pod kątem
  3. Dociskamy ostrożnie, aż „ząbki” chwycą moduł pamięci w wycięciach

Umieszczamy na swoim miejscu wszystkie elementy, tak, by powrócić do stanu sprzed wymiany

__

Artykuł powstał ze współpracy z blogiem technologicznym LenovoZone. Więcej informacji na temat zwiększenia pamięci ram w laptopie znajdziesz w  artykule: https://lenovozone.pl/blog/jak-zwiekszyc-pamiec-ram-w-laptopie-z-serii-thinkpad/. Na blogu LenovoZone znajdziesz również wiele innych przydatnych informacji na temat produktów firmy Lenovo.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here