Słaby sygnał Wi-Fi? Są na to sposoby!

W większości domów, to Wi-Fi pozwala nam łączyć się z Internetem. Jednak w niektórych sytuacjach zasięg sieci jest za słaby, aby np. objąć całą powierzchnię mieszkania. Czy można więc zrobić coś, aby wzmocnić ten sygnał?

Najlepiej zrobimy, jeśli jeszcze przed stworzeniem takiej sieci Wi-Fi, pomyślimy o zasięgu, jaki ma nam ona zaproponować. Musimy tutaj dopilnować, aby kupić dobry i mocny router.

Co jednak, gdy mamy w domu już takie urządzenie, sygnał jest jednak za słaby i chcemy go wzmocnić? Najlepiej by było, gdybyśmy sprzedali obecny router i kupili silniejszy. A czy możemy poprawić ten sygnał, bez konieczności zmiany sprzętu? Warto wiedzieć, że to da się zrobić.

Dogodniejsze ustawienie routera

Jeżeli cały czas nasza sieć Wi-Fi cierpi na nieustanny brak zasięgu, to przede wszystkim powinniśmy poszukać dla niego lepszego miejsca. Zazwyczaj są one wyposażone w anteny dookólne, które równo rozprowadzają sygnał Wi-Fi w każdą stronę. Dlatego dobrze będzie, jeśli router będzie stał w środku powierzchni, którą chcemy objąć jego zasięgiem. Nie chodzi o to, aby był na środku domu, ale musisz pomyśleć, w których pomieszczeniach chcesz mieć Wi-Fi. Nie możesz jednak zapominać, że muszą być do niego doprowadzone kable zasilania i Internetu, więc sprawdź czy to możliwe. Jeśli to nic nie da, możesz skorzystać z kolejnego sposobu.

Zakup anteny

W większości routery, które oferowane są za pośrednictwem portalu Allegro, mają odkręcane anteny, dzięki czemu możemy w ich miejsce przykręcić mocniejsze. Zazwyczaj standardowe anteny oferowane przez producentów są niskiej jakości. Instalując inne, które są mocniejsze, poprawimy zasięg sieci w naszym domu.

Siłę anteny Wi-Fi oznacza się przez jednostki dBi. Jest to skala logarytmiczna zysku anteny, jaki określa się w odniesieniu do anteny izotropowej. Czyli mówiąc inaczej, przypisywana każdej antenie wartość dBi mówi nam, o ile jest ona silniejsza od hipotetycznego wzorca. Inaczej mówiąc, im wyższa wartość, tym mocniejsza antena i musi dawać lepszy zasięg.

Słaby sygnał Wi-Fi? Są na to sposoby!

 

Możemy też kupić anteny kierunkowe. Jednak musimy pamiętać, że należy ją kierować w stronę, gdzie mieści się odbiornik. Inaczej sieć Wi-Fi może być wcale niedostępna.

Antena to jeden ze sposobów na wzmocnienie sieci. Możemy też wzmocnić sygnał w komputerze czy laptopie. Jeśli chodzi o drugi, należy się zaopatrzyć w odbiornik Wi-Fi na USB, posiadający złącze do przykręcenia dodatkowej anteny. Tutaj najlepiej sprawdzają się anteny dookólne, bo laptopy przeważnie zmieniają swoje miejsce położenia, a ustawianie co chwilę anteny kierunkowej, nie byłoby wygodne.

W stacjonarnym komputerze, powinniśmy kupić mocniejszą kartę Wi-Fi, podłączaną do portu PCI płyty głównej. Możemy też podobnie jak przy laptopie, kupić Wi-Fi instalowane w złączu USB, z szansą dołączenia kolejnej anteny. Warto tutaj kupować antenę kierunkową, ponieważ ten komputer cały czas stoi w jednym miejscu, więc mając taką antenę bez problemu będziemy mogli uzyskać lepszy zasięg.

Jakie są ceny takich anten?

Mogą się one między sobą mocno różnić, a zależy to nie tylko od dBi, ale też od producenta i rodzaju. Najtańsze anteny kupimy już za kilkanaście złotych, podczas gdy te najmocniejsze nawet za kilkaset złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here