Jakie są karty sieciowe pod USB (wsparcie dla 5 GHz)?

Z pewnością sporo osób zastanawia się, po co są karty sieciowe pod USB, jeśli w chwili obecnej w każdym komputerze czy laptopie są wbudowane karty Wi-Fi. Jest to przede wszystkim rozwiązanie dla ludzi, którzy posiadają stare komputery, a pragną mieć w nich Wi-Fi, lub wbudowane Wi-Fi w ich laptopie zwyczajnie odmówiło współpracy.

To zazwyczaj powoduje, że ludzie decydują się na zakup karty sieciowej pod USB. Poza tym, ich zaletą jest stosunkowo niska cena. Do 200 zł będziemy mieli bardzo dobry sprzęt. Jednak jest jeszcze jeden powód, dla którego karty sieciowe pod USB są modne. Czasami urządzenie nie wyłapuje hotspota pod pasmem 2,4 GHz, bo na tej częstotliwości istnieje już zbyt dużo dostępnych sieci. I właśnie wtedy pomóc może omawiane urządzenie.

Pozwoli na pracę z hotspotami, które swój sygnał udostępnią w paśmie 5 GHz. I to właśnie na urządzeniach ze wsparciem 5 GHz przede wszystkim się skoncentruję.

TP-Link Archer T1U

To jeden z najmodniejszych modeli kart sieciowych pod USB. Posiada on niesamowicie małą konstrukcją, prezentuje się niemal jak podłączony moduł Bluetooth. Jeżeli z karty TP-Link Archer T1U będziemy korzystać w laptopie, to z pewnością jej budowa nie będzie w żaden sposób zawadzać w codziennym używaniu. Rzecz jasna będzie obsługiwać pasmo 5 GHz, ale również standard 802.11ac i starsze wersje. Możliwa prędkość połączenia to 433 Mb/s.

Kolejną funkcją będzie obsługa 64/128-bitowego szyfrowania WEP, WPA, WPA-PSK/WPA2-PSK(TKIP/AES). Archer T1U kosztuje około 60 zł.

TP-Link Archer T4U

Jest to inne urządzenie marki TP-Link, które jest obecnie liderem urządzeń sieciowych w Polsce. TP-Link Archer T4U to trochę większy sprzęt od T1U, ale też droższy. Ten model kosztuje około 120 zł. Otrzymujemy kartę sieciową prezentującą się jak pendrive.

Jakie są karty sieciowe pod USB (wsparcie dla 5 GHz)?

TP-Link Archer T4U można chwalić za obecność portu USB 3.0, który funkcjonuje dziesięć razy szybciej niż USB 2.0. Działa on w dwóch pasmach 2,4 oraz 5 GHz. Karta sieciowa Archer T4U obsługuje standard 802.11ac. Największa szybkość transmisji danych (w 5 GHz) to 867 Mb/s. Tymczasem w przypadku 2,4 GHz to 300 Mb/s. TP-Link Archer T4U możemy z sukcesem stosować w czasie transmisji wideo w jakości HD albo gier online.

Netis WF2190

Trochę droższą propozycją będzie karta sieciowa marki Netis. Urządzenie Netis WF2190 wyposażone jest w port USB 3.0. Urządzenie działa w dwóch pasmach częstotliwości – 2,4 GHz oraz 5 GHz. Netis WF2190 jest adekwatne do standardów 802.11b/g/n/ac. Przez to można go stosować np. w czasie transmisji wideo. Umieszczono w nim także przycisk WPS dający możliwość na błyskawiczne oraz bezpieczne podłączenie do sieci.

AVM FRITZ!WLAN Stick AC 860

Niemiecka marka urządzeń sieciowych, która w Polsce radzi sobie całkiem nieźle. Proponują świetny stosunek ceny do jakości, co nie zawsze pojawia się w przypadku modelu AVM FRITZ!WLAN Stick AC 860, który kosztuje 200 zł. Nie będzie to tanie urządzenie, ale opłaca się w nie zainteresować. Zwłaszcza, jeżeli będziemy korzystać z urządzeń AVM.

Karty sieciowe z USB i 5 GHz to ciągle niewielki rynek

Teraz na rynku przeważają karty sieciowe ze wsparciem dla pasma 2,4 GHz. Tych typów jest więcej oraz kosztują niewiele. Za parę złotych możemy nabyć kartę WLAN z USB. W sytuacji sprzętów z 5 GHz trzeba liczyć się ze znaczniejszym wydatkiem. Jednak jest to szansa, by móc używać Wi-Fi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here