E-papier w zastosowaniach nie tylko konsumenckich, ale i przemysłowych

0
2241

Kompaktowe rozmiary oraz sterowanie dotykowe to elementy łączące czytniki e-booków z tabletami. Jednak różni je filozofia działania, a zastosowana w czytnikach technologia EPD wydaje się jeszcze nie do końca doceniona. W najbliższych latach z pewnością się to zmieni, ponieważ e papier coraz częściej wykorzystuje się w aplikacjach przemysłowych.

Historia e- papieru

Wydaje się, że to dość nowa technologia, ponieważ pierwszy czytnik e-booków pojawił się w 2004 roku. Jednak technologia papieru elektronicznego została pierwotnie opracowana już w latach 70. przez firmę Xerox. Wtedy jeszcze nie znalazła odpowiedniego zastosowania i dopiero badania rozwojowe prowadzone w MIT Media Lab w latach 90. doprowadziły do wykorzystania EPD (Electronic Paper Display) w wyświetlaczach czytników e-booków.

Zalety i wady papieru elektronicznego

E papier charakteryzuje się dużą energooszczędnością, ponieważ energię pobiera wyłącznie podczas zmiany wyświetlanych treści. Nie trzeba zatem nieustannie go ładować. Idealnie imituje zwykły papier i nie męczy tak wzroku, jak ekran LCD. Związek z tradycyjny książkami widać również w braku refleksów, a dzięki temu zwiększenie ilości światła pozwala na wygodniejsze czytanie. O ile ekran tabletu staje się niemal niewidoczny, kiedy padają na niego promienie słoneczne, to przy ekranie EPD tego problemu nie ma. Tekst czy grafikę bezbłędnie widać praktycznie pod każdym kątem. Papier elektroniczny wyróżnia się też niską wagą i niewielką grubością.

Technologia doskonała? Niekoniecznie, ponieważ pewne kwestie nadal wymagają ulepszenia. E papier nie pozwala na osiągnięcie wysokiej jakości kolorów, mimo że i w tym zakresie wiele się poprawia. Podobnie wiele do życzenia pozostawia kontrast wyświetlaczy. Trzeba też pamiętać, że ekran EPD będzie niewidoczny w nocy, chyba że zostanie oświetlony.

EPD nie tylko w czytnikach

Technologia e papieru daje sporo nowych możliwości nie tylko w zakresie czytania treści elektronicznych, ale również w zastosowaniach przemysłowych. Kompaktowe gabaryty pozwalają na wykorzystanie EPD w cenach elektronicznych w nowoczesnych supermarketach. Ciekawym pomysłem wydają się tablice informacyjne, stacje pogody czy rozkłady jazdy wyposażone w wyświetlacze e papierowe, tym bardziej że ewentualne korekty prezentowanych treści można dokonać zdalnie.
Ekrany EPD pozwalają uniknąć trudności w trakcie pracy w wyjątkowo jasnym otoczeniu, które wiążą się z innym rodzajem ekranów. Czytelność wyświetlaczy LCD zależy od silnego podświetlenia wymagającego dużych ilości energii. Jednocześnie podnosi się temperatura ekranu, co skraca jego żywotność. Technologia e papieru sprawia, że im jaśniejsze otoczenie, tym lepsza czytelność.

Innowacyjne pomysły na papier elektroniczny dotyczą dotykowych paneli sterujących z tego materiału, w których nie ma przycisków fizycznych. E papier można też znaleźć w e-plakietkach, identyfikatorach, a nawet w kopertach i pasku zegarka. Pomysłów jest coraz więcej, a niektóre jak zastosowanie modułów EPD w obuwiu, mogą naprawdę zaskakiwać.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały znalezione na unisystem.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here