Myszki dla gracza – wszystko, co musisz wiedzieć

Większe zainteresowanie e-sportem spowodowało, że sporo osób pragnie posiadać wysokiej jakości myszkę dla graczy, która pomoże rywalizować na odpowiednim poziomie. Wybór właściwego modelu nie jest prosty. Trzeba wziąć pod uwagę sporo różnych aspektów.

Myszka to istotny gadżet, dla wszystkich, którzy uwielbiają grać w gry komputerowe. Szkoda byłoby, aby w grach online przeciwnik miał nad nami przewagę, tylko dlatego, że posiada lepszą myszkę. Zwłaszcza jeżeli prezentujemy podobne poziomy, bo wówczas sprzęt może mieć spore znaczenie. Na co więc zwracać uwagę?

Najważniejsza jest wygoda

Myszkę dla gracza trzeba potraktować jak narzędzie, które istnieje w konkretnym celu, i to nim ma się przede wszystkim zajmować. Do tego musi być wygodna i poręczna dla użytkownika. Dlatego w trakcie zakupów trzeba sprawdzić, czy wybrana myszka jest wygodna.

Warto tak robić zakupy, aby móc wypróbować myszkę i złapać ją w dłoń. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, warto się dowiedzieć co zrobić, aby dokonać najlepszego wyboru.
Warto zmierzyć długości dłoni. Co istotne, dłoń mierzymy od środkowej części śródręcza do końca najdłuższego palca. Dobrze będzie położyć kciuk prostopadle do dłoni i pomiary zrobić od wysokości kciuka. Wynik zapisujemy i określamy, z jakiego typu chwytu korzystamy. Ilu graczy, tyle chwytów, ale istnieją 3 podstawowe. Pierwszym jest palm-grip.

To najczęściej stosowany chwyt, w którym cała dłoń leży na myszce. Drugi chwyt to claw-grip. W nim palce są uniesione do góry, a z urządzeniem stykają się jedynie opuszki. Ostatni typ to fingertip-grip. W nim palce są ułożone jak w palm-grip, ale dłoń będzie trochę odsunięta od myszki, przez co mniejsza jest powierzchnia styku. Co ta informacja nam daje? Wiemy, jakiej myszki powinniśmy szukać.

Jeżeli mamy palm-grip, to szukamy myszki o długości zbliżonej do naszej dłoni. Odpowiednie będą modele profilowane. W przypadku claw-grip trzeba patrzeć za myszką o 2 cm krótszą od naszej dłoni, najlepiej symetrycznej z wysokim grzbietem. W trzecim przypadku fingertip-grip, również powinna być trochę krótsza, symetryczna, ale płaska.

Sensor, czyli serce myszki

W myszkach dla graczy istotna będzie dokładność naśladowania ruchów robionych dłonią. Za to będzie odpowiadać sensor, który jest sercem urządzenia. Czym różnią się dobre sensory od słabych? Głównie powtarzalnością. W gorszych modelach istnieje sporo niechcianych zjawisk, np. akceleracja. Polega ona na tym, że kursor przemieszcza się nieregularnie, w zależności od prędkości ruchu.

Jakie są najlepsze sensory? Spore grono graczy kupuje modele optyczne a nie laserowe. Lepiej spisują się na niższych czułościach, które gwarantują lepszą dokładność celowania, np. w „Counter-Strike’u” lub „Call of Duty”. Na razie wyróżniane są cztery sensory, które określane są jako najdokładniejsze. Są to: Pixart PMW3360/3361, Pixart PMW3330, Pixart PMW3310 oraz Avago S3988. Wszystkie gwarantują kontrolę nad tym, co ma miejsce na ekranie monitora.

Myszki dla gracza – wszystko, co musisz wiedzieć

Z kablem czy bez?

Niektórzy zastanawiają się, co jest lepsze – myszka bezprzewodowa czy przewodowa? Odpowiedź nie jest dzisiaj tak prosta, jak jeszcze kilka lat temu. Obecnie modele bez kabla są znacznie lepsze niż 2-3 lata temu. Nie są już cięższe od modeli z kablem, nie mają opóźnień w komunikacji, a akumulatory pozwalają na cały dzień grania – w przypadku niskiego poziomu baterii wystarczy podpiąć kabel i można grać dalej. Przeszkodą może być tylko cena, bo te bezprzewodowe, czasami są dwukrotnie droższe niż te na kablu.

Podsumowanie

To są trzy aspekty, najważniejsze przy kupowaniu myszki dla graczy. Pamiętać jednak trzeba też o jakości wykonania, dodatkowym oprogramowaniu czy dodatkowych przyciskach. Ale to zależy od naszych preferencji. Ważne by była wygodna oraz posiadała odpowiedniej jakości sensor.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here