Jak działa sieć VPN? Przykładowe routery z VPN

Pojęcie VPN jest dobrze znane wśród ludzi trudniących się bezpieczeństwem sieci i różnych danych firmowych. Od stworzenia sieci VPN rozpoczyna się używanie z sieci firmowej i to niezależnie czy jesteśmy w biurze, czy właśnie na drugim końcu świata. Chociaż w domach nie będzie to usługa powszechnie wykorzystywana, to właściwie każdy router taką możliwość oferuje.

Co to jest sieć VPN?

VPN (ang. Virtual Private Network) to wirtualna sieć prywatna. Na czym będzie polegać? VPN to tzw. tunel, przez który płynie ruch w ramach sieci prywatnej za pośrednictwem publicznej sieci. Przez to przesyłane dane będą kodowane, a więc naprawdę bezpieczne.

Kto nie będzie podpięty do stworzonej sieci VPN, nie obejrzy transmisji. VPN ma szansę działać wewnątrz sieci już istniejącej w firmie albo w konkretnym budynku.

Jak i gdzie wykorzystywana jest sieć VPN?

Pojęcie sieci VPN powiązane jest też z „bezpiecznym mostem”, bo wszystkie dane, jakie będą wysyłane za jego pomocą, będą odcięte od świata zewnętrznego. Nie ma obawy, że ktoś obcy je zdobędzie.

Sieć VPN używana jest często w firmach i korporacjach, w których sporo ludzi równocześnie posiada dostęp do danych objętych tajemnicą. Do tego będzie świetnym zabezpieczeniem, gdy podwładny połączy się z siecią firmową w miejscach publicznych, np. w restauracji, w pociągu czy na wakacjach.

Jeżeli będziecie za granicą, i będziecie chcieli zobaczyć polski serwis VoD (np. Ipla), a to nie jest dostępne dla zagranicznych IP, to zastosowanie sieci VPN pozwoli „oszukać” serwis tak, aby myślał, że komputer czy tablet właśnie jest w Polsce.
VPN, a więc wirtualna sieć prywatna, udostępnia możliwość łączenia ze sobą wewnętrznych kamer oraz systemów alarmowych.

Czy opłaca się stosować VPN?

Na pewno w sieciach firmowych albo korzystających z publicznych hotspotów trzeba zastosować połączenia za pośrednictwem VPN. Różne informacje wysyłane w tej transmisji są bezpieczne i nikt ich nie ukradnie. VPN opłaci się stosować, tym bardziej że nawet tanie routery proponują taką opcję.

Routery z możliwością stworzenia sieci VPN

Przetestowanym, i przez to częstym wyborem jest router AVM FRITZ!Box 4040 (test), który taką funkcję proponuje. Skonfigurowanie sieci VPN jest proste i oczekuje zrobienia paru kroków. Są one dokładnie wyjaśnione w Internecie, ale można korzystać z telefonicznej pomocy technicznej.

Jednym z tańszych produktów z VPN będzie ASUS RT-AC51U. Za niecałe 150 zł dostajemy funkcjonalny router, który pozwoli na obsługiwanie serwerów VPN. Myślę, że do domowych potrzeb to świetny sprzęt. Fajne połączenie ceny oraz funkcjonalności. Firma ASUS w propozycji ma również inne modele, które są znacznie droższe, ale też proponują dużo więcej. Jednym z najmodniejszych routerów z klasy premium jest ASUS RT-AC68U. Cena za niego to około 700 zł.

Jak działa sieć VPN? Przykładowe routery z VPN

Również marka TP-Link ma w propozycji routery z obsługą serwerów oraz sieci VPN. Najtańszym sprzętem jest model TP-Link TL-WR940N.Trzeba wiedzieć też o takich producentach jak: D-Link, Cisco, NETGEAR i Pentagram.

VPN to bezpieczna technologia stosowana w tanich routerach

Sieć VPN będzie naprawdę dobrym rozwiązaniem, jeżeli idzie o utrzymanie jak najwyższego bezpieczeństwa wysyłanych informacji. Do tego okazuje się świetnym sposobem, dzięki któremu będąc za granicą, będziemy mogli korzystać z usług oferowanych tylko dla IP mieszczących się w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here