Jak wybrać laptopa do gier

Gracze z reguły korzystają z komputerów stacjonarnych, jednak nie kady z nich może pozwolić sobie na ustawienie takiego sprzętu w niewielkim mieszkaniu lub pokoju. Dla miłośników gier komputerowych w takiej sytuacji poleca się wydajne laptopy. Nieduże urządzenia bez trudu mieszczą się wszędzie, sprawdzają się w podróży, a także zapewniają znakomitą rozrywkę. Sprawdź, jak wybrać laptopa dla gracza.

  1. Procesor o wysokiej mocy
  2. Karta graficzna i chłodzenie
  3. Duży ekran i wysokiej klasy matryca
  4. Akcesoria do laptopa gamingowego

Gry komputerowe mają szerokie grono fanów na całym świecie. Gracze z chęcią sięgają zarówno po tytuły wypuszczane przez różne studia projektowe, jak i biorą udział w rozgrywkach multiplayer prowadzonych za pośrednictwem sieci. Mnogość gier o zróżnicowanej tematyce, a także ich duża dostępność sprawiają, że miłośników grania na komputerze jest coraz więcej. Jeśli szukasz laptopa do gier, sprawdź, na co zwrócić uwagę przed jego zakupem. 

Procesor o wysokiej mocy

Jak wybrać laptopa do gier? Przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na jego wydajność, która w dużej mierze zależy od procesora. Im większa jego jest moc, tym płynniej działają gry. Zacinanie się rozgrywki, opóźnienia w przesyłaniu informacji w grach prowadzonych w czasie rzeczywistym to poważny problem dla użytkownika laptopa. Takie sytuacje zwykle oznaczają przegraną i wymagają rozpoczęcia danego etapu gry od nowa. W przypadku gier online często konieczne jest rozpoczęcie całej wielotygodniowej rozgrywki od samego początku. 

W laptopach dla graczy powinien być zamontowany co najmniej procesor Intel Core i7. Jeśli gracz dysponuje większym budżetem, może zdecydować się na laptop z procesorem Intel Core i9, w którym zamontowany jest układ GeForce RTX 3090. Jest to jednostka, która znakomicie sprawdza się w rozgrywce FPS oraz w podobnych tytułach, wymagających perfekcyjnego refleksu i braku opóźnień w przesyłaniu danych. W grach z kategorii FPS nawet ułamek sekundy decyduje o zwycięstwie lub przegranej, dlatego w kwestii procesorów dla graczy nie ma miejsca na półśrodki i kompromisy.

Karta graficzna i chłodzenie

W przypadku graczy kluczowe znaczenie ma nie tylko moc karty graficznej. Równie istotny jest jej typ. Do laptopów gamingowych rekomenduje się karty graficzne dedykowane. Montuje się je w złączu na płycie głównej, co zapewnia wyższą wydajność niż w przypadku układów zintegrowanych. Istotnym parametrem jest również pamięć VRAM. Im jest ona większa, tym lepiej działają gry uruchamiane w wysokich rozdzielczościach. Obraz jest płynniejszy, co przekłada się na zadowolenie z prowadzonej rozgrywki. 

Jeśli chodzi o chłodzenie, ważne jest zastosowanie mocnych wiatraków, które będą utrzymywać niską temperaturę podzespołów w czasie długiej rozgrywki. Optymalnym wyborem jest połączenie wbudowanego wiatraka z użytkowaniem specjalnej podkładki chłodzącej. Dzięki niej znika ryzyko, że laptop przegrzeje się po kilku godzinach pracy. Zapewni to możliwość prowadzenia długiej rozgrywki na maksymalnych detalach obrazu przy pełnym obciążeniu procesora, pamięci RAM itd. 

Duży ekran i wysokiej klasy matryca

Do gier najlepiej sprawdzają się laptopy z ekranem o przekątnej co najmniej 15 cali. Mniejszy ekran utrudnia prowadzenie rozgrywki w dużej rozdzielczości, a w przypadku gier wyścigowych lub strzelanek ogranicza widoczność. Graczowi trudniej pokonuje się zakręty, skrada pomiędzy różnymi przeszkodami oraz reaguje na zagrożenie ze strony przeciwników. Optymalnie ekran w laptopie gamingowym ma 17 cali, jednak w przypadku osób często podróżujących taki model może okazać się zbyt ciężki.

Jeśli chodzi o klasę matrycy, warto postawić na ekrany w technologii OLED. Są to matryce dość drogie, jednak jakość obrazu jest naprawdę imponująca. Warto przyjrzeć się również wykończeniu ekranu. Matowe wykończenie cechuje się bledszymi kolorami, jednak umożliwia prowadzenie rozgrywki nawet w przypadku, gdy na ekran laptopa padają promienie słoneczne. Taka matryca sprawdza się szczególnie dobrze w podróżach. Matryca błyszcząca nie zapewnia dobrej widoczności obrazu w słońcu, jednak wyróżnia się intensywnymi kolorami.

Akcesoria do laptopa gamingowego

Wybór akcesoriów do laptopa gamingowego jest równie ważny co samej jednostki. Graczom przydaje się mysz z programowanymi przyciskami, która ułatwia wykonywanie różnych czynności w grze. Taka mysz powinna być wyposażona w połączenie za pomocą kabla, które z pozoru jest mniej praktyczne, jednak zmniejsza liczbę opóźnień w przekazywaniu sygnału z urządzania peryferyjnego do laptopa. Do gryzonia warto dobrać podkładkę z miejscem na nadgarstek, dzięki któremu ogranicza się dolegliwości bólowe.

Prócz myszki do laptopa warto dokupić słuchawki gamingowe. Słuchawki umożliwiają cieszenie się czystym dźwiękiem i muzyką w czasie rozgrywki bez przeszkadzania innym domownikom. Dodatkowo słuchawki wyposażone w mikrofon umożliwiają sprawne komunikowanie się z innymi graczami. Akcesorium powinno mieć również nauszniki z przewiewnej tkaniny oraz regulowany pałąk, który pozwoli dopasować rozmiar słuchawek do wielkości głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here