Jakie akcesoria są niezbędne dla wygodnego korzystania z komputera?

Kompletowanie osprzętu komputerowego to niełatwe zadanie. Wybór odpowiednio silnego procesora, pojemnej pamięci RAM czy karty graficznej zajmuje sporo czasu i wymaga dużego budżetu. Ale to nie wszystko, co jest niezbędne, by korzystać z komputera. Ważne są także dodatki. Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć!

Monitor

Wybór odpowiedniego monitora może być równie trudny, jak procesora czy karty graficznej. Musisz bowiem zwrócić uwagę na wiele czynników – przekątną ekranu, rozdzielczość, jakość obrazu, ilość złączy i matrycę. Do dyspozycji masz ogrom modeli, ważne jest jednak abyś kierował się nie tylko najlepszymi parametrami. Zwróć także uwagę na to, by monitor był kompatybilny z Twoim komputerem. Dla przykładu nie ma sensu wydawać pieniędzy na drogi monitor wyświetlający obraz w jakości 4K jeśli zdecydowałeś się na kartę graficzną, która tej jakości nie obsługuje.

Monitor

Klawiatura

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest tak, że wystarczy kupić najtańszą, pierwszą z brzegu klawiaturę. Jeśli często korzystasz z komputera ważne jest, byś zadbał o ergonomię swojej pracy. Klawiatura powinna zapewniać wygodę użytkowania i nie powodować bólu nadgarstków nawet po długotrwałym korzystaniu. Odpowiednie ułożenie klawiszy, niewielka wysokość przycisków i regulowane nóżki są szczególnie ważne dla graczy i osób pracujących na komputerze. Ponadto do wyboru masz także modele z dodatkowymi funkcjami – podświetleniem, LEDowymi klawiszami czy touchpadem. Nie bez znaczenia jest również wytrzymałość klawiatury – decydując się na tańszy model ryzykujesz konieczność częstej wymiany tego akcesorium. Ryzyko awarii pojedynczych klawiszy lub całej klawiatury zminimalizujesz wybierając np. klawiaturę mechaniczną. Zapoznaj się z rankingiem klawiatur mechanicznych i poznaj ich zalety!

Mysz komputerowa

Podobnie jak w przypadku klawiatury, również myszka wpływa na komfort i bezpieczeństwo użytkowania komputera. Dobrze jest, jeśli wybrany przez Ciebie sprzęt jest idealnie dopasowany do Twojej dłoni. Umożliwia to ergonomiczne ułożenie nadgarstka i zmniejsza zmęczenie nawet po długotrwałej pracy czy wielogodzinnej sesji grania. Szczególnie warte uwagi są myszy komputerowe dedykowane graczom – mają one specjalnie zaprojektowany kształt, który sprzyja relaksowaniu dłoni i ułatwia koordynację ruchów. Aby uniknąć plątaniny kabli na biurku dobrym pomysłem jest, by zdecydować się na model bezprzewodowy.

Fotel do komputera

Fotel do komputera

Aby praca lub rozrywka przy komputerze była komfortowa i nie powodowała problemów ze zdrowiem, niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego krzesła. To, na czym siedzisz przy biurku nie jest bowiem bez znaczenia. Nie chodzi jedynie o to, by było wygodnie – miękki fotel nie zawsze zabezpiecza kręgosłup i całe plecy przed uszkodzeniami wynikającymi z długotrwałego siedzenia. Krzesło do komputera powinno przede wszystkim posiadać wysokie oparcie podpierające krzywizny pleców i podłokietniki sięgające do wysokości blatu biurka tak, aby ręce oparte na klawiaturze nie wisiały w powietrzu. Pamiętaj jednak, ze nawet najbardziej ergonomiczny fotel nie zastąpi odpowiedniej ilości ruchu, dlatego zarówno w pracy jak i podczas grania rób regularne przerwy na krótką gimnastykę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here