Czy zainstalować program antywirusowy w tablecie?

Czy antywirus w tablecie to konieczność? Często zastanawiamy się, czy musimy go zainstalować, sądząc, że tablety i smartfony nie są zagrożone. Okazuje się, że szkodliwe oprogramowanie może jednak być niebezpieczne także dla tych urządzeń. Antywirus to podstawa bezpieczeństwa dla systemu każdego urządzenia.

Smartfony i tablety coraz popularniejsze

Mimo że chętnie korzystamy z laptopa, tablety i smartfony w dużej mierze nam go zastąpiły. Do przeglądania Internetu, w tym mediów społecznościowych, czy wysyłania krótkich mejli często używamy tabletów. Już od dawna możemy na nich nie tylko przeglądać wybrane strony, słuchać mp3 czy grać, robić zakupy, składać zamówienia, ale też wykonywać różne operacje bankowe itd.

Są niewielkie i poręczne, a poza tym oferują coraz więcej możliwości. Coraz częściej jednak zdarzają się ataki cyberprzestępcze również na te urządzenia. Okazuje się zatem, że warto zainstalować skuteczny antywirus także na tablecie, aby zabezpieczyć się przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem i ochronić swoje dane osobowe oraz tożsamość.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych

Korzystając z tabletu czy telefonu, płacimy rachunki, kupujemy różne produkty, rezerwujemy usługi, wysyłamy wiadomości, zdjęcia i inne pliki oraz odtwarzamy filmy. Zwykle jednak musimy udostępnić nasze poufne dane, również te tzw. wrażliwe. Czy jednak mamy pewność, że są one odpowiednio chronione? Warto już wcześniej o to zadbać, aby mieć pewność, że nie trafią w niepowołane ręce.

Instalacja antywirusa także na tablecie i smartfonie

Do niedawna wierzyliśmy, że tablety czy smartfony są bezpieczne od wirusów. Nawet Google zapewniało, że wystarczy pobierać aplikacje z zaufanych źródeł, aby nie obawiać się o wirusy. Kilka ataków hakerskich pokazało jednak, że warto się nad tym zastanowić i dmuchać na zimne. Aplikacje w sklepie Google są dokładnie sprawdzane, ale złośliwe oprogramowanie ma szansę przez nie przejść. Lepiej nie ryzykować i zdecydować się na instalację tablecie antywirusa, aby chronić swoje dane.

Co potrafi antywirus?

Najlepszym rozwiązaniem będzie dobry program antywirusowy zapewniający szybką i prostą ochronę. Wybierając konkretny, warto przejrzeć testy skuteczności, jakie prowadzi m.in. instytut AV-Test. Polecamy pobrać antywirus z oficjalnego sklepu Google Play – najpopularniejsze to AVG oraz Avast.

Dobry antywirus nie tylko neutralizuje złośliwe oprogramowanie, blokuje poufne aplikacje, kończy zadania, które mogą spowalniać urządzenie, optymalizuje ilość miejsca, skanuje sieć Wi-Fi w poszukiwaniu słabych haseł i innych zagrożeń, ale też oferuje inne praktyczne opcje, np. szyfrowanie danych, kontrolę rodzicielską czy tworzenie kopii zapasowych (tzw. back-upów).

Dzięki zabezpieczeniom antykradzieżowym z kolei można zdalnie namierzyć tablet, a nawet zrobić złodziejowi zdjęcie, a w razie zagrożenia także skasować z urządzenia wszystkie dane.

Jednak dobry program to nie wszystko – dodatkową ochroną powinien być też zdrowy rozsądek – instalując jakąkolwiek aplikację, trzeba zwrócić uwagę, jakich uprawnień ona od nas wymaga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here