HDR w konsoli – co musisz wiedzieć?

Niektóre konsole do gier aktualnej generacji posiadają HDR, a więc nowy sposób pokazywania obrazu. Patrzymy, co w rzeczywistości oferuje użytkownikom obsługa tej technologii w PlayStation 4 Pro i Xbox One S.

Telewizory o rozdzielczości 4K jeszcze parę lat temu były ciekawostką, na którą mieli szansę sobie pozwolić jedynie nieliczni. Obecnie ekrany pokazujące obraz w rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli, są coraz bardziej korzystne cenowo. Niektóre z nich w dodatku przyciągają klientów obsługą trybu HDR, który stosują m.in. konsole do gier.

Czym jest tryb HDR?

HDR to skrót od High Dynamic Range. To określenie technologii, pozwalającej na generowanie obrazu o dużo większym zakresie jasności w ramach tego samego kadru. Nie jest to możliwość związana bezpośrednio z 4K, ale tryb HDR możemy odnaleźć praktycznie wyłącznie w telewizorach o tej rozdzielczości.

Tryb HDR podnosi odczucia z obcowania z grami oraz treściami wideo, które zaprezentują sceny różniące się jasnością, w których zestawiane jest np. wnętrze jaskini z widocznym z niego niebem w słoneczny dzień, w scenach w których neonowe światła rozjaśniają nocny kadr.

Konsole z obsługą trybu HDR

Te pierwsze konsole nowej generacji, a więc PlayStation 4 oraz Xbox One, pojawiły się w sprzedaży nim zainteresowanie na telewizory 4K HDR na dobre się zaczęło. Premierę odnotowały mimo wszystko parę lat temu, a od tego momentu rynek trochę się zmienił.
Następne modele urządzeń Sony i Microsoftu przygotowywano już z wizją o połączeniu ich z ekranami o tak wysokiej rozdzielczości. PlayStation 4 Pro i Xbox One S wspomagają rozdzielczość 4K i HDR.

4K i HDR w PlayStation 4 Pro

Nowa konsola Sony, a więc PlayStation 4 Pro, posiada znacznie większą moc obliczeniową aniżeli podstawowy model PlayStation 4. Przez to czasami w grach będzie mogła tworzyć obraz w rozdzielczości 4K: natywnie w sytuacji wybranych oraz mniej wymagających tytułów, oraz z zastosowaniem mechanizmu upscalingu w sytuacji wielu innych.

Upscaling to programowe powiększanie rozdzielczości obrazu przez ekstrapolowanie brakujących pikseli. Przez to konsola ma szansę pokazywać gry w takiej rozdzielczości, nawet jeżeli nie tworzy ich w natywnie. PlayStation 4 Pro obsługuje dodatkowo tryb HDR tak w grach, jak i w filmach oraz serialach stworzonych z myślą o tej technologii.

HDR w konsoli – co musisz wiedzieć?

4K i HDR w Xbox One S

Xbox One S nie zapewnia przeskoku mocy obliczeniowej względem Xbox One, jak miało to miejsce w sytuacji PlayStation 4 Pro oraz PlayStation 4. Ale nowy model konsoli Microsoftu obsługuje 4K HDR, co jest naprawdę dobrą informacją dla tych, którzy są zainteresowani odtwarzaniem materiałów wideo z płyt Blu-ray oraz serwisów VOD, które przygotowano z myślą o telewizorach HDR.

Podsumowanie

Tryb HDR mocno poprawia odczucia płynące z odbierania treści multimedialnych. Odnosi się to do gier wideo, jak i filmów czy seriali uruchamianych przy pomocy konsoli.
W przypadku gier tryb HDR możemy uznać za ważniejszy niż rozdzielczość 4K. Powiększony kontrast daje nawet lepsze rezultaty w czasie rozgrywki niż zwiększenie ilości pikseli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here