Gry na konsoli w 4K – co musisz wiedzieć?

4K robi się znacznie popularniejsze. Telewizory o takiej rozdzielczości stają się coraz tańsze. Pojawiają się konsole do gier zaprojektowane, by pokazywać obraz z zastosowaniem tak dużej ilości pikseli. Na horyzoncie pojawia się już nowy Xbox o nazwie kodowej Scorpio.

Rozdzielczość mająca 3840 na 2160 pikseli, oznaczana 4K lub UHD, gwarantuje czterokrotnie więcej punktów każdej klatce obrazu niż tak popularny dzisiaj Full HD.

Właściciele mocnych oraz kosztownych komputerów mają szansę od dawna radować się 4K w grach wideo, ale w świecie konsol to ciągle nowość.

PlayStation 4 i Xbox One nie były zaprojektowane z myślą o 4K

Konsole nowej generacji debiutowały w momencie, kiedy 4K dopiero się pojawiał. Sony oraz Microsoft przyszykowały sprzęt wtedy, kiedy normą była rozdzielczość Full HD, a więc 1920 na 1080 pikseli. Ze względu na określoną specyfikację PlayStation 4 i Xbox One prędko zostały w tyle za komputerami osobistymi.

Posiadanie gier wideo na komputerach 4K nie będzie kłopotem, z pominięciem kwestii kwoty za urządzenie. Za to podzespoły stosowane w konsolach teraźniejszej generacji często nie radzą sobie z generowaniem obrazu w rozdzielczości Full HD. Producenci łapią się więc półśrodków. Sporo gier posiada tak naprawdę rozdzielczość 720p lub 900p, która później jest programowo upscale’owana do 1080p.

Pierwsza konsola z obsługą 4K – PlayStation 4 Pro

Sony zaprezentowało w 2016 roku całkiem nową konsolę, która w odróżnieniu od zwykłego PlayStation 4 radzi sobie z rozdzielczością 4K. PlayStation 4 Pro posiada więcej mocy obliczeniowej niż podstawowa wersja, lecz to ciągle za mało, by realne okazało się bezproblemowe granie w rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli.

PlayStation 4 Pro niby zezwala na granie w 4K, lecz konsoli brak mocy, aby generować odpowiedniej jakości grafikę w tej rozdzielczości. Producenci zmuszeni są więc zdecydować, czy ciekawi ich wyższa ilość pikseli, czy bardziej szczegółowe modele postaci, kolejne efekty albo ilość pokazywanych klatek na sekundę. Czasami pozostawiają decyzję graczom, którzy mają szansę ustawić preferowany tryb.

Tajemniczy Project Scorpio

Xbox One S da się podpiąć do telewizora 4K oraz odtwarzać multimedia w tej rozdzielczości, lecz nowa konsola Microsoftu posiada moc obliczeniową przybliżoną do podstawowej wersji Xbox One. Z tego powodu gracze nie mają szansy liczyć na takie możliwości jak w przypadku PlayStation 4 Pro.

Gry na konsoli w 4K – co musisz wiedzieć?

Nowa konsola z rodziny Xbox, jaką Microsoft określa mianem Project Scorpiom, będzie wstecznie kompatybilna z platformą Xbox One, lecz będzie posiadała dużo więcej mocy obliczeniowej niż PlayStation 4 Pro. Producent zapewnia, że to urządzenie jako pierwsza konsola zezwoli na natywne granie w 4K w te same gry, lecz potwierdzenie tych obietnic nastąpi za parę miesięcy.

Podsumowanie

Wysoka rozdzielczość gwarantuje lepsze odczucia z rozgrywki, lecz potrzebuje dużo więcej mocy obliczeniowej. Producenci konsol do gier nie szykowali swoich urządzeń z myślą o tej technologii. Na szczęście nie znaczy to, że aktualną generację konsol całkiem ominą plusy płynące ze zwiększenia ilości pikseli w telewizorach.
Dla graczy od 4K ważniejsza może okazać się obsługa trybu HDR. Powiększony zakres jasności w wyświetlanych obrazach, biorąc pod uwagę moc obliczeniową konsol aktualnej generacji, może dawać lepsze rezultaty niż powiększenie ilości pikseli, z którym nie pójdzie w parze polepszenie jakości modeli postaci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here