Access point

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez internetu, który zrewolucjonizował funkcjonowanie współczesnego świata. Dzięki natychmiastowemu dostępowi do sieci możemy śledzić wydarzenia na świecie, komunikować się ze znajomymi czy korzystać z rozrywki dostępnej w serwisach streamingowych. Nie dziwi więc fakt, że niemal w każdym polskim domu czy biurze znajduje się router, który pozwala korzystać z lokalnej sieci internetowej. Problem pojawia się w momencie, w którym sygnał z routera nie dociera do wszystkich zakamarków budynku. W takiej sytuacji warto zainwestować w Access Point. Jak działa i czym różni się od routera?

Access Point a router

Access Point, czyli punkt dostępowy, to nic innego jak urządzenie sieciowe, które swoim wyglądem do złudzenia przypomina tradycyjny router. Zadaniem routera jest rozdzielanie sygnału na wiele urządzeń bezprzewodowych, które wyposażone są w moduły WiFi. Domowy router tworzy więc domową sieć lokalną, a każdy sprzęt sparowany z routerem otrzymuje własny adres IP – to z kolei pozwala na użytkowanie wielu urządzeń podłączonej do sieci w jednym czasie. Router najczęściej pełni funkcję łącznika między siecią przewodową (LAN) a bezprzewodową, dzięki czemu można zapewnić dostęp do Internetu znacznie większej liczbie sprzętów niż dotychczas. Na rynku znajdziemy również routery światłowodowe, LTE (na kartę SIM) czy xDSL.

Czym jest Access Point?

Access Point ma całkowicie inną rolę do odegrania. Podłączenie punktu dostępu jest konieczne wszędzie tam, gdzie zasięg sygnału radiowego emitowanego przez główny router pozostawia wiele do życzenia. Jest to częsty problem spotykany w budynkach piętrowych – zarówno w domach jednorodzinnych, jak i biurowcach lub wszędzie tam, gdzie grube ściany zakłócają przesyłanie danych. Swobodne korzystanie z Internetu jest jednak możliwe dzięki instalacji Access Pointów, które służą do rozbudowywania lokalnej sieci internetowej.

Najprościej mówiąc – punkt dostępu to rodzaj „przedłużacza” dla routera i most między siecią przewodową a bezprzewodową. Z tego względu każdy model musi być wyposażony w co najmniej dwa interfejsy sieciowe – jeden z nich powinien umożliwiać podłączenie do internetu za pomocą kabla Ethernet, a drugi – komunikację z innymi sprzętami działającymi w oparciu o sieć bezprzewodową. Warto też wspomnieć, że Access Pointy można zaadaptować do nieco innej roli – wzmacniacza sygnału (tzw. Repeater-a).

Access Pointy – gdzie się sprawdzają?

Access Pointy coraz częściej znajdują swoje miejsce w polskich domach, jednak najczęściej korzystają z nich przedsiębiorcy do zapewnienia komfortowych warunków do pracy swoim podwładnym. Punkty dostępu to także standardowe wyposażenie restauracji, pubów czy innych lokali usługowych, gdzie możliwość podłączenia się do sieci o mocnym sygnale to dla wielu klientów jeden z absolutnych wymogów. Dlatego jeśli router przestaje nam wystarczać, warto skorzystać z pomocy fachowców, takich jak https://www.delkomtech.pl/ i cieszyć się superszybkim internetem dla każdego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here