Pęknięcie lub stłuczenie przedniej szybki smartfona i związane z nim uszkodzenie wyświetlacza to dość powszechna usterka, z którą boryka się wielu użytkowników tego typu urządzeń. Choć najnowsze wyświetlacze iPhone charakteryzują się mocniejszą, bardziej wytrzymałą konstrukcją, nie są jednak niezniszczalne i przy nieuważnym obchodzeniu się ze smartfonem, wciąż możemy je zepsuć. Czy taki uszkodzony wyświetlacz iPhone możemy wymienić samodzielnie, czy powinniśmy zgłosić się do serwisu? Jak rozpoznać, czy musimy kupić nowy wyświetlacz, czy wystarczy wymiana stłuczonej szybki?

Oznaki uszkodzenia wyświetlacza iPhone?

Warto pamiętać, że nie każde stłuczenie/pęknięcie ekranu oznacza usterkę wyświetlacza. Często uszkodzeniu ulega jedynie szybka, co oczywiście jest mało estetyczne, ale w zasadniczy sposób nie przeszkadza w dalszym użytkowaniu smartfona. Gdy usterka jest poważniejsza, czyli prócz pękniętej/stłuczonej szybki uszkodzony został również wyświetlacz, objawami takiego stanu rzeczy mogą być m.in. czarne paski na ekranie (poziome lub pionowe), brak reakcji na dotyk (uszkodzenie modułu odczytującego gesty), widoczne przebarwienia i inne artefakty pojawiające się na powierzchni ekranu podczas użytkowania urządzenia. Można powiedzieć, że uszkodzony wyświetlacz iPhone utrudnia lub wręcz uniemożliwia korzystanie z podstawowych funkcji smartfona. Co zrobić w takiej sytuacji?

Gdy uszkodzony jest wyświetlacz, musimy wymienić cały ekran (szybkę i wyświetlacz). Jeśli zbiliśmy jedynie szybkę, wciąż możemy korzystać ze smartfona lub zdecydować się na wymianę/regenerację samej szybki. To tańsza naprawa niż wymiana całego ekranu i można wykonać ją własnoręcznie lub skorzystać z usług serwisu specjalizującego się w naprawach smartfonów Apple.

Jak wymienić uszkodzony wyświetlacz iPhone na nowy?

Choć większość urządzeń marki Apple uznaje się za sprzęt, który można naprawiać wyłącznie w serwisie, w praktyce wiele modeli smartfonów tej marki, przy odrobinie wprawy, można naprawić własnoręcznie. Oczywiście trzeba zaopatrzyć się w drobne narzędzia, które ułatwią pracę i znaleźć dobrą instrukcję, która krok po kroku poprowadzi nas przez cały proces wymiany uszkodzonego ekranu smartfona – najlepiej znaleźć instrukcję wymiany wyświetlacza konkretnego modelu iPhone. Od czego zaczynamy?

  • Pierwszy krok to znalezienie i zamówienie nowego wyświetlacza. Można zdecydować się na zakup oryginalnego modułu lub poszukać tańszego zamiennika. Następnie warto poszukać dobrej instrukcji, najlepiej materiału wideo, na którym krok po kroku przedstawiony jest cały proces wymiany wyświetlacza iPhone.
  • Krok drugi to zaopatrzenie się w zestaw podstawowych narzędzi. Niezbędne minimum to dwa niewielkie śrubokręty, przyssawka do ekranu (ułatwia ściągnięcie szybki), pinceta i jakieś niewielkie narzędzie do podważania ekranu – najlepiej plastikowe, by nie uszkodzić delikatnych modułów smartfona.
  • Krok trzeci to już sama wymiana wyświetlacza. W tym przypadku kierujemy się instrukcją dedykowaną konkretnemu modelowi iPhone.

Jeśli nie dysponujesz odpowiednimi narzędziami, nie masz doświadczenia w naprawach urządzeń elektronicznych i zwyczajnie boisz się eksperymentowania na swoim smartfonie, jedyną sensowną opcją pozostaje serwis. Wybierz ten, który daje gwarancję na wykonaną usługę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here