Współczesne młode pokolenie nie wyobraża sobie jednego dnia spędzonego bez możliwości połączenia się z Internetem. Osoby uzależnione od Sieci korzystają z niej w pracy, w domu, do komunikacji z przyjaciółmi, do robienia zakupów, oglądania filmów itp.

Wiele osób nie wie, że oprócz radości czerpanej z buszowania w Internecie, może cieszyć się zwrotem nadpłaconego podatku dochodowego. Na pewno pomoże w tym skorzystanie podczas rocznego rozliczania dochodów uzyskanych w 2017 roku z tak zwanej ulgi internetowej Jest to świetny sposób na obniżenie kwoty podatku dochodowego, który musimy odprowadzić do urzędu skarbowego. Prawo do skorzystania z tej ulgi przysługuje podatnikom w dwóch kolejnych latach podatkowych. Rozliczenie na właściwym dla nas formularzu PIT możemy złożyć w urzędzie skarbowym w formie tradycyjnej lub przesłać w postaci wypełnionego PIT online – więcej informacji możesz znaleźć pod tym linkiem.

Rozliczenie PIT online – w których deklaracjach można wykazać ulgę na Internet ?

Ulgę internetową, czyli odpisanie od dochodu (na podstawie imiennych dowodów zakupu dostępu do Internetu w komputerze, na tablecie, czy w telefonie) wydatków związanych z użytkowaniem Sieci) możemy wykazać wypełniając darmowy PIT online w postaci PIT-28, PIT-36, PIT-37 wraz z  załącznikiem dedykowanym do wykazania ulg, czyli formularzem PIT/O.

Ulga przysługuje jedynie prywatnym użytkownikom Sieci, pod warunkiem, że nie otrzymują ekwiwalentu z tytułu wykonywanej telepracy. Jeśli podatnik prowadzi  firmę, to wydatki związane z dostępem do Internetu będzie mógł zaliczyć jako koszt podatkowy. Korzystając z ulgi,  możemy odpisać od dochodu tylko wydatki, które mają bezpośredni związek z przesyłem sygnału internetowego. Nie mamy prawa do odjęcia kosztów zakupu urządzeń typu modem. Pamiętajmy o ważnej rzeczy, jaką jest konieczność przechowywanie paragonów lub faktur z danymi kupującego, sprzedawcy, rodzajem usługi i ceną  tej usługi przez 5 lat.

Żeby nie głowić się, który formularz podatkowy i jaki załącznik powinniśmy wybrać, Ministerstwo Finansów zachęca: rozlicz PIT online i skorzystaj z bezpiecznej formy wyliczenia wartości  rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych jaką jest program komputerowy do rozliczenia PIT, również PIT online bez krs. My gorąco polecamy PITax.pl Łatwe, który podpowie, jak szybko, bezpiecznie i bez konieczności opuszczania domu rozliczyć PIT 2017 online.

Kto może odliczyć ulgę za Internet w PIT online?

Wszyscy podatnicy rozliczający się z urzędem skarbowym poprzez wyliczenie podatku dochodowego w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (potocznie zwani ryczałtowcami) mogą uwzględnić w swoim PIT 28 ulgę internetową. Do wymienionej ulgi mają pełne prawo również osoby prowadzące działalność gospodarczą i wysyłające do fiskusa roczne  zeznanie podatkowe na deklaracji PIT-36 (jednak tylko wtedy, kiedy opłaty  za Internet nie były wcześniej uwzględnione w kosztach  firmy). Kolejną grupą podatników mających prawo odpisania od dochodu kosztów na dostawę do ich komputerów, tabletów, czy smartfonów sygnału internetowego są wszyscy którzy nie prowadzą działalności gospodarczej i składają do urzędu skarbowego  deklaracje podatkowe na PIT-37.

Ulga internetowa – rozliczenie PIT online z małżonkiem.

Zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych informują, że w małżeństwie ze wspólnotą majątkową możliwy jest do uwzględnienia w rocznej deklaracji podatkowej za 2017 rok podwójny limit odliczenia od podatku ulgi internetowej. Rozliczenie PIT online 2017 każdego z małżonków może uwzględnić maksymalne odliczenie w wysokości 760 zł, ponieważ ulga internetowa jest limitowana. Nieważne, czy nasze roczne wydatki na dostarczenie sygnału internetowego wyniosły 2000 zł, czy 1100 zł, zawsze mamy prawo do odpisania jedynie  przysługującej kwoty w wysokości 760 zł.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here