Telewizor OLED. Czy warto już w niego inwestować?

Jeszcze jakiś czas temu telewizory OLED były w sferze marzeń większości ludzi. Wpływ na to miała wysoka cena, która przekraczała 10 000 zł lub więcej. Jak to wygląda teraz?

Czy opłaca się kupić telewizor OLED?

Telewizory OLED w Polsce, pojawiły się w 2013 roku. Wtedy pojawił się pierwszy model z tą technologią, jednak jego cena przekraczała 40 000 zł i była nieosiągalna dla większości klientów. Obecnie telewizory OLED nabędziemy nawet za ok. 5000 zł. Czy opłaca się więc zainwestować w tę technologię?

Technologia OLED

OLED jest skrótem od Organic Light-Emitting Diode, czyli, po tłumaczeniu organicznej diody emitującej światło. O ile w ekranach LCD matryca nie emituje światła, o tyle w matrycach OLED każdy pojedynczy piksel emituje światło. Znaczy to, że ekrany OLED mogą zagwarantować świetną czerń, bo w miejscach gdzie na ekranie pokazywany jest kolor czarny, diody są wygaszane. Przy ekranach LCD mamy do czynienia z podświetleniem, które nie da nam perfekcyjnej czerni. Za pomocą OLED mamy więc tę barwę, a więc też wysoki statyczny kontrast obrazu. Poza tym, matryce w tych telewizorach mają świetny kąt widzenia. Możemy więc spokojnie na niego patrzeć także z boku i nie będziemy widzieli znaczących zmian w kontraście.

Telewizory OLED mają także swoje wady. Organiczne diody nie dają tyle światła, jak podświetlenie w telewizorach LCD. Dlatego też maksymalna jasność obrazu wyświetlana na tych pierwszych będzie niższa. Jednak firmie LG udało się trochę rozwiązać ten problem, dodając do zestawu dodatkowy biały piksel, który znacznie poprawił luminację bieli.

Telewizor OLED. Czy warto już w niego inwestować?

Rozdzielczość a cena

Hitem ostatnio są 4K, które oferują czterokrotnie wyższą ilość pikseli niż zwyczajne telewizory Full HD. Co to oznacza? Obraz na ekranie 4K jest bardziej wyraźny oraz ostry niż na innych urządzeniach. Jednak warunkiem tego, jest przesyłanie do telewizora 4K obrazu wysokiej jakości. Jeśli planujemy oglądać przede wszystkim telewizję z cyfrowych nadajników naziemnych, to nie oczekujmy, że przeskalowany obraz będzie dobrej jakości.

Jeżeli macie źródła 4K, np. filmy 4K, konsolę do gier 4K albo usługę Netflix, która daje możliwość oglądania w takiej jakości, to warto w takiej sytuacji zastanowić się nad telewizorem 4K. Z kolei OLED mamy szansę nabyć tak, w rozdzielczości Full HD, jak i 4K.

Opłaca się czy nie?

OLED może zagwarantować świetny obraz, mający idealny wręcz kontrast, czerń i kąt widzenia. Spisze się zwłaszcza tam, gdzie możemy zapewnić referencyjne warunki do jego oglądania. Czyli gdzie? Najwięcej radości z oglądania obrazu na ekranach OLED będziemy mieli tam, gdzie są „kinowe warunki”, czyli zaciemnione pomieszczenie. Wtedy zobaczymy, co naprawdę potrafi telewizor z matrycą OLED, a różnica pomiędzy tej samej klasy telewizorem LCD będzie wyraźna. Jeśli telewizję oglądamy przede wszystkim w jasnych miejscach, a jakość źródła obrazu jest niska, nie opłaca się inwestować w telewizor OLED, lepiej nabyć bardziej uniwersalny, wsparty o matrycę LCD.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here