Słuchawki wytłumiające – jakie wybrać?

Nabywając słuchawki, przede wszystkim zwracamy uwagę na jakość dźwięku, wygodę użytkowania i rzecz jasna cenę. Jednak zapominamy o innym, niesamowicie istotnym aspekcie – możliwościach tłumienia dźwięku zewnętrznego.

Nawet najlepszy dźwięk w słuchawkach nie starczy, żeby móc całkowicie radować się czy to ulubioną muzyką, czy też najlepszymi odczuciami płynącymi z gier. Niesamowicie istotne będzie również to, żeby dźwięki nie okazały się być zakłócane przez odgłosy dochodzące z zewnątrz. Słuchawki z taką funkcją nazywa się wytłumiającymi. Co musimy wiedzieć, nim podejmiemy decyzję o zakupie?

Słuchawki z pasywnym tłumieniem hałasów

Najczęściej wybierane są słuchawki z pasywnym tłumieniem dźwięków zewnętrznych. Ich budowa sprowadza się do wykorzystania właściwych materiałów oraz dodatkowych warstw, które powinny mieć za zadanie pochłanianie fal dźwiękowych. To wszystko niejednokrotnie pociąga za sobą dodatkowe problemy. Słuchawki z pasywnym systemem tłumienia hałasów mogą, a nawet na pewno są cięższe od swoich odpowiedników bez tego mechanizmu.

Niejednokrotnie wykorzystuje się także skórzane nauszniki zamiast welurowych. Skóra lepiej zatrzymuje dźwięki, ale też jest mniej przewiewna. To prowadzi do zbytniej potliwości oraz ogólnego dyskomfortu, zwłaszcza w momencie dłuższych sesji przy grze albo muzyce.

Słuchawki z pasywnym tłumieniem dźwięków zewnętrznych mogą wyciszyć maksymalnie odgłosy o natężeniu 20 dB, co w większości przypadków jest niewystarczające.

Słuchawki z aktywnym tłumieniem hałasów

Znacznie mocniej zaawansowane są słuchawki z systemem aktywnego tłumienia dźwięku zewnętrznych. Technologia niejednokrotnie określana jest skrótem ANC, który rozwija się po angielsku jako Active Noise Cancelling. Urządzenia tego typu poza zastosowaniem właściwych materiałów stosują także elektronikę. Przeważnie wyposażone są w zestaw mikrofonów, które ściągają dźwięki z zewnątrz. Potem, w ciągu ułamków sekund, odpowiednie mechanizmy wytwarzają dźwięk o takiej samej amplitudzie, lecz przesunięty o 180 stopni. W takiej sytuacji dochodzi do nałożenia się przeciwnych fal, które zupełnie się niwelują. Przez to większość dźwięków, które dochodzą z zewnątrz nie dociera do uszu użytkownika.

Słuchawki wytłumiające – jakie wybrać?

Już samo wykorzystanie elektroniki powoduje, że słuchawki z aktywnym tłumieniem hałasów są kosztowniejsze. Ale to nie jedyny powód. Producenci powinni dbać o to, żeby mechanizm wytłumiania nie popsuł jakości dźwięku odsłuchiwanej muzyki albo oglądanego filmu. To wbrew pozorom zadanie niesamowicie ciężkie, bo amplitudy dźwięków zewnętrznych mogą pokryć się z amplitudami dźwięków odtwarzanych. Na szczęście są produkty, za które nie trzeba zapłacić aż tak dużo.

Polecane słuchawki wytłumiające

Na naszym rynku możemy wyszukać sporo modeli słuchawek z systemami wygaszania dźwięków zewnętrznych. Będziemy płacić za nie od kilkudziesięciu złotych (pasywne) do nawet kilku tysięcy złotych (aktywne). Warte pokazania są m.in. takie modele jak: Sony MDR-1RNC w cenie około 1000 zł, Bose QC25, za ok. 1200 zł, czy AKG N60 w cenie 850–900 zł.

Słuchawki z systemem redukcji dźwięków zewnętrznych, mimo dosyć znacznej kwoty w przypadku modeli aktywnych, to niesamowicie interesujący oraz korzystny nabytek. Gwarantują znacznie lepsze odczucia i pozwalają cieszyć dźwiękami dochodzącymi do naszych uszu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here