Oryginał czy zamiennik

Drukarka to niezastąpione urządzenie. W wielu przypadkach posiadanie własnej, domowej drukarki, jest olbrzymim ułatwieniem. Samo urządzenie jest dość proste w obsłudze, a największe problemy pojawiają się, gdy dochodzi do momentu wymiany lub zakupu tuszu do drukowania. Stajemy wówczas przed wyborem – kupić tusz pochodzący od oryginalnego producenta drukarki, czy może lepiej zdać się na tańszy zamiennik? Obie decyzje mają swoje plusy, jak i minusy. Zapraszamy do lektury, w trakcie której przybliżymy nieco tę kwestię.

Cena a jakość – jak wybierać, by nie przepłacać?

Oczywiście, podstawową różnicą pomiędzy poszczególnymi typami tuszy, jest ich cena. Często, jest to jedyna różnica, którą z perspektywy konsumenta zauważamy, gdyż jest dla nas (i naszego portfela) najbardziej odczuwalna. Tymczasem, różnica pomiędzy tuszem oryginalnym a jego zamiennikiem dotyczy nie tylko kwoty, jaką za nie musimy zapłacić, ale także innych ważnych parametrów.

Jakość druku to pierwszy istotny parametr. Wybierając pomiędzy oryginalnym tuszem a jego zamiennikiem, powinniśmy zwrócić uwagę, czy uzyskamy w ten sposób wydruk tej samej jakości. W wielu przypadkach jest to zupełnie możliwe – znajdziemy bowiem takie zamienniki o niemal identycznych parametrach jakościowych.

Wiele spośród dostępnych zamienników jest jednak słabszych jakościowo i nie gwarantuje perfekcyjnego wydruku. Dotyczy to szczególnie zamienników do tuszy kolorowych, które mogą wywoływać niepożądanego smugi lub niedociągnięcia na drukowanych przez nas obrazach.

Wydajność wkładu i jego zamienne używanie

Oryginalne tusze do drukarek gwarantują nie tylko wysoką jakość wydruku, ale także długi czas pracy. Oczywiście, ta ostatnia kwestia zależy od tego, jak często korzystamy z drukarki oraz jakiego rodzaju dokumenty za jej pomocą drukujemy.

W wielu przypadkach tusze zamienne mogą być tak samo żywotne, co ich oryginalne odpowiedniki. Jeśli jednak korzystamy z nich przez długi okres, warto będzie od czasu do czasu wrócić do tuszy oryginalnych. Specjaliści zalecają, by mniej więcej co 3-4 kartridże z tuszem zamiennym, używać jednego z tuszem oryginalnym. Powinno to korzystnie wpłynąć na sprawność samego urządzenia.

Kiedy korzystać z zamienników?

Z zamienników do drukarek korzystają przede wszystkim osoby drukujące dużą ilość dokumentów. W ich przypadku ilość zużywanego tuszu może być naprawdę duża. Wybór tuszy zamiennych może być wówczas sposobem na obniżenie wydatków.

Ponadto, po tusze zamienne sięgają te osoby, dla których jakość wydruku nie jest najważniejsza. Mowa między innymi o osobach pracujących z dużą ilością dokumentów administracyjnych, pracownikach biur, czy na przykład o studentach. W ich przypadku drukowane dokumenty są przydatne wyłącznie jednorazowo, a przez to – nie ma potrzeby przygotowywania wydruku najwyższej jakości.

Osobom, które drukują małą ilość dokumentów, zalecamy korzystanie z tuszy oryginalnych. W ich składzie znajdują się specjalne substancje, przeciwdziałające niepożądanemu wysychaniu atramentu. Gwarantuje to przydatność danego atramentu przez długi okres, nawet jeśli ilość drukowanych przez nas dokumentów jest wyjątkowo mała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here