Najlepsze procesory do streamowania

Izak, Pago, Leh ale także Arquel to najlepiej znani streamerzy w Polsce. Sporo ludzi marzy o tym, żeby odnieść podobny sukces. Ale tutaj trzeba nie tylko właściwej osobowości, a też urządzenia. Niesamowicie istotny będzie właściwy procesor, bo to on w znacznej mierze będzie odpowiadać za wyliczenia w momencie streamów. Który jest najlepszy?

To na procesorze znajdują się najważniejsze obliczenia powiązane z przesyłaniem obrazu na serwer konkretnej usługi. Przez to należy wyposażyć się w model, który będzie posiadał dostateczne moce obliczeniowe. Jeszcze niedawno ze streamowaniem nie poradziły sobie procesory AMD. Zupełnie się to zmieniło przy okazji premiery układów Ryzen, zwłaszcza z 8 rdzeniami. Dodatkowa ilość jednostek świetnie spisuje się na Twitchu, YouTubie lub Hitboxie.

Intel Core i7-6800K

Intel Core i7-6800K to na teraz najwspanialszy procesor do streamowania gier. Chociaż jest to wcześniejsza generacja układów Intela, to różnice są tak nieduże, że wydajności są praktycznie takie same. Trzeba powiedzieć, że w sprzedaży jest jeszcze lepszy model 6900K, ale okazuje się być on kilkukrotnie droższy od 6800K, a ma niewiele większą mocą obliczeniową, więc jego nabycie nie będzie miało sensu. Oferowany model posiada 6 rdzeni o taktowaniu 3,4 GHz . Używa podkładki LGA2011-3. Jego koszt to ok. 1800-2000 zł.

Intel Core i7-7700/7700K

Intel Core i7-7700 to najmocniejszy procesor z najnowszej siódmej obecnie serii procesorów Intel Core. Były one zrobione z zastosowaniem litografii 14 nm. Ich kodowa nazwa to Kaby Lake oraz stosują podstawkę LGA1151 i chipsety płyt głównych z serii 200.

Układ posiada 4 rdzenie i 8 wątków. Bazowe taktowanie to 3,6 GHz, ale dzięki trybowi Turbo może być tymczasowo powiększone do 4,2 GHz. W sprzedaży istnieją dwa procesory – zwykły i „K” z odblokowanym mnożnikiem, a więc szansą podkręcania. W sytuacji streamowania overlocking nie jest potrzebny, więc starczy model Core i7-7700, który będzie o około 200 zł tańszy.

Intel Core i7-6700/6700K

Intel Core i7-6700 przynależy do szóstej generacji procesorów Intela. W porównaniu z Kaby Lake różnice będą nieduże, a wydajnością obie propozycje są do siebie podobne. Core i7-6700 wypada nieco gorzej od Core i7-7700 głównie z powodu niższego taktowania, które ma 3,4 GHz . Ale do streamowania gier będzie to układ wystarczający, który będzie radzić sobie z najnowszymi grami oraz równoczesnym dekodowaniem obrazu. Tu również model „K” posiada odblokowany mnożnik, i będzie przez to trochę droższy.

AMD Ryzen 7 1800X

Jakiś czas temu, ciężko było pokazać procesor z propozycji AMD, który nadawałby się do streamowania. Ale niedawno się to zmieniło, za sprawą premiery układów z serii Ryzen. Są one wspaniałymi układami do równoczesnego uruchamiania oraz transmitowania gier.

Spora w tym zasługa sporej ilości rdzeni. Przez to niektóre skupiają się na grze, a niektóre na dekodowaniu obrazu. Dobrym wyborem będzie 8-rdzeniowy AMD Ryzen 7 1800X o bazowym taktowaniu 3,6 GHz. Przy jego zakupie musimy się liczyć z ceną około 2500 zł.

Najlepsze procesory do streamowania

AMD Ryzen 7 1700

Następnym, interesującym procesorem w propozycji AMD będzie typ Ryzen 7 1700. Jest on niesamowicie korzystny. W przedziale około 1500-1700 zł można nabyć 8-rdzeniowy procesor o taktowaniu 3,0 GHz, który wspaniale będzie radzić sobie z grami, a też nie straszne mu będzie równoczesne streamowanie. AMD Ryzen 7 1700 to teraz najbardziej opłacalny z procesorów dla wybrednych użytkowników.

Ciężko pokazać jednoznacznie, jakie procesory będą lepsze do stremowania, Intela czy AMD. Różne testy wskazują, że te drugie radzą sobie lepiej, choć jest to głównie przez dużą liczbę rdzeni i wątków. Modele 4-rdzeniowe z serii Ryzen 5 już nie poradzą sobie tak dobrze, choć ciągle będą przyzwoite.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here