antena DVB-T

Oglądanie telewizji jest w wielu domach codziennym zjawiskiem. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez telewizora. Dla jednych innych jest podstawowym źródłem informacji o świecie, dla innych urządzeniem oferującym urozmaicenie czasu spędzanego w ramach relaksu na kanapie, w salonie po całym dniu pracy. By w Polsce mieć dostęp do programów telewizyjnych, trzeba zdecydować się na rodzaj odbiornika – do wyboru mamy telewizję cyfrową naziemną, telewizję satelitarną oraz kablową. Dwie ostatnie opcje są płatne i wiążą się z podpisaniem umowy z dostawcą. Stąd ogromnym plusem telewizji naziemnej cyfrowej jest brak dodatkowych kosztów, ponieważ jej odbiór jest bezpłatny.

Telewizja naziemna czy satelitarna?

Telewizja satelitarna, umożliwia odbiór większej ilości programów, ale przed wyborem należy zdecydować, czy będziemy z nich korzystać – jeśli nie, to przepłacanie wydaje się niepotrzebne. Są jednak osoby, które nie wyobrażają sobie nie posiadać dostępu do programów zagranicznych. Zatem każdy powinien dopasować to, na jaką telewizję się zdecyduje, do swoich wymagań oraz trybu życia. Na działkę czy do samochodu – najlepiej sprawdzi się dookólna antena DVB-T.

Co jest potrzebne do obioru cyfrowej telewizji naziemnej?

Od czasu, gdy w 2013 roku  telewizja analogowa w Polsce została wyłączona, mamy możliwość oglądania programów w nowszej technologii DVB-T. Kompresowane dane cyfrowe sa przesyłane dzięki odbiornikom naziemnym. Odbiór telewizji cyfrowej jest możliwy dzięki odbiornikom do telewizji naziemnej. Anteny DVB-T kupujemy we własnym zakresie. Typ anteny powinniśmy dopasować do odległości od nadajnika, z którego będziemy korzystać oraz wziąć pod uwagę teren, jaki zamieszkujemy. Potrzebny będzie nam rzecz jasna – telewizor.

Anteny DVB-T, co sprawdzić przed zakupem?

Jeśli zdecydujemy się na telewizję naziemną, z pewnością chcielibyśmy, by odbiór programów odbywał się bez zakłóceń. W tym celu należy najpierw sprawdzić odległość, jaka dzieli nas od najbliższej stacji nadawczej. W gęstszej zabudowie i gdy odległość ta jest spora, polecane są inne anteny, niż kiedy do nadajnika mamy blisko. Zgodnie z tym, powinniśmy zdecydować sie na kupno anteny z odpowiednio dopasowanym zasięgiem. Informacji o tym, jaki zasięg oferuje dana antena należy szukać w opisach ofert lub u producenta. Jeśli nie jesteśmy pewni – dopytac obsługę sklepu. Przede wszystkim:

  • W sytuacji, gdy mieszkamy w sąsiedztwie odbiornika i odległość do niego nie jest większa niż 10 km, możemy zdecydować się na antenę DVB-T pokojową.
  • Jeśli od stacji nadawczej dzieli nas więcej niż 10 km powinniśmy zdecydowanie wybrać antenę zewnętrzną. Anteny zewnętrzne mają zasięg do 40 km, niektóre nawet większy. Dla wzmocnienia sygnału jeśli odległość jest duża, a teren, który musi przebyć sygnał wystawiony na zakłócenia, czy gęste zalesienie, powinniśmy zdecydować się na kierunkową antenę ze wzmacniaczem. Antenę DVB-T należy ustawić jak najwyżej (zwykle dach budynku) i skierować ja w stronę wybranego nadajnika cyfrowej telewizji naziemnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here