Wybieramy drukarkę do domu i biura. Krótki poradnik o tym, na co warto zwracać uwagę

Świat idzie na przód, a doskonałym na to dowodem jest powszechna obecnie cyfryzacja. Pomimo tego postępu w wielu  przypadkach nadal posługujemy się dokumentami w wersji papierowej, co sprawia, że drukarki obecne są dziś niemal w każdym biurze oraz domu. Używamy ich w pracy oraz na potrzeby prywatne. Wykorzystujemy do wydruku tekstu oraz obrazu. Dokonując wyboru drukarki, zadajemy sobie pytanie, który z dostępnych na rynku modeli najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Na tak postawione pytanie, nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Nie można określić, która drukarka jest najlepsza bez doprecyzowania, do czego miałaby służyć. Dlatego najpierw należy wskazać własne potrzeby. Istotne jest to, jak często i do czego urządzenie będzie wykorzystywane.

Atramentowa, czy laserowa?

Wybierając drukarkę, należy przede wszystkim określić, czy lepiej sprawdzi się w naszym przypadku urządzenie laserowe, czy atramentowe. Każda z tych opcji ma swoje zalety, które dostrzeżemy przy określonym sposobie użytkowania. Powszechna opinia głosi, że drukarki laserowe warto wybierać, jeśli drukowane będą głównie dokumenty i pliki tekstowe. Jeżeli natomiast urządzenie ma posłużyć do wydruku zdjęć i grafik, lepszą opcją okaże się drukarka atramentowa. Oba rodzaje modeli oferuje sklep komputerowy AkcesoriaMarket.pl. Na wspomnianej stronie znajdziemy też blog, na którym specjaliści wskazują więcej różnic pomiędzy dwoma rodzajami opisywanych urządzeń, co potencjalnym kupującym ułatwia wybór tego najodpowiedniejszego.

Jakość wydruku

W wielu przypadkach kluczową kwestią pozostaje jakość wydruku. Szczególnego znaczenia nabiera zwłaszcza wtedy, gdy drukujemy zdjęcia albo grafiki. Nie mniej jednak warto zwracać na nią uwagę także wtedy, gdy urządzenie będzie wykorzystywane wyłącznie do wydruku dokumentów. Jeśli znajduje się na nich logo lub inne elementy graficzne, precyzja urządzenia odgrywa ogromną wagę. Drukowane dokumenty są przecież w pewnym sensie wizytówką firmy i świadectwem jej profesjonalizmu.

Warto pamiętać, że wysoką jakość wydruku mogą obecnie zapewnić zarówno urządzenia atramentowe, jak i laserowe. Kluczowy pozostaje tu więc nie wybór odpowiedniego rodzaju urządzenia, ale właściwego modelu.

Koszt urządzenia

Ważnym kryterium podczas wyboru drukarki pozostaje jej cena. Dla wielu osób to jeden z najistotniejszych czynników decyzyjnych. Warto jednak pamiętać, że poza kosztem zakupu, należy uwzględnić również koszty jej eksploatacji.

Cena urządzenia zależy przede wszystkim od jego modelu. Możemy jednak zauważyć, że ogólnie drukarki atramentowa są zazwyczaj tańsze od laserowych. Z drugiej jednak strony koszty materiałów eksploatacyjnych mogą być w ich przypadku znacząco wyższe od kosztów eksploatacji urządzeń laserowych. Praktyczne podejście do tematu nakazuje zatem sprawdzenie przed zakupem, ile będziemy musieli zapłacić na toner lub tusz do konkretnego urządzenia. Dzięki temu unikniemy zakupu taniej drukarki, która do pracy będzie wymagała drogich materiałów eksploatacyjnych.

Szybkość wydruku

Prędkość pracy urządzenia nie zawsze będzie odgrywać istotną rolę. W niektórych jednak przypadkach może okazać się kluczowym parametrem. Dotyczy to zwłaszcza biur i urzędów, których specyfika pracy polega na ciągłym wykonywaniu wydruków, a także wtedy, gdy liczy się szybkość obsługi klienta.

Zazwyczaj stawiamy wtedy na drukarki laserowe. W ich przypadku parametr ten wygląda zazwyczaj lepiej niż w urządzeniach atramentowych. Najnowsze drukarki atramentowe są jednak pod tym względem zdecydowanie lepsze i nie ustępują w prędkości pracy urządzeniom laserowym. Co więcej, łącząc satysfakcjonującą prędkość wydruku z jego wysoką jakością, dla pewnej grupy odbiorców mogą stać się zdecydowanie najbardziej pożądane.

Wielkość urządzenia

Choć wiele osób zupełnie o tym zapomina, bardzo istotnym parametrem jest też rozmiar urządzenia. Ten uzależniamy od miejsca, w którym stanie drukarka oraz jego dostępności dla użytkowników. Ważny jest także sposób podawania papieru. Urządzenie należy ustawić w pomieszczeniu tak, by jego obsługa była wygodna. Właśnie z tego względu w swoich wyborach warto uwzględniać te modele, które przy panujących w konkretnym wnętrzu warunkach, umożliwią swobodny dostęp do drukarki, korzystanie z ręcznego podajnika oraz jej obsługę.

Obciążenie drukarki

To kolejny bardzo istotny parametr informujący nas o tym, ile stron może zostać wydrukowanych na urządzeniu w jednym miesiącu. Podana wartość wskazuje maksymalną dla drukarki wartość. Jej ciągłe przekraczanie może prowadzić do szybszego wyeksploatowania urządzenia. Dokonując decyzji zakupowych, pamiętajmy, że większe obciążenie zazwyczaj wiąże się też większym kosztem urządzenia.

Drukowanie bezprzewodowe

Nie tylko w biurze, ale i w domu warto się zastanowić nad możliwością połączenia urządzenia drukującego z Wi-Fi. Dzięki temu z jednej drukarki będzie mogło korzystać wiele osób. Pozwoli to też na lokalizację drukarki w dowolnym, wygodnym dla użytkowników miejscu i lepsze wykorzystanie przestrzeni w pomieszczeniu.

Jeśli planujesz zakup drukarki, koniecznie weź pod uwagę powyższe parametry. Pomogą Ci one dokonać trafnego wyboru i nabyć urządzenie, które spełni Twoje oczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here