Na co należy zwracać uwagę wybierając skrzynkę e-mail

Niektórzy uważają skrzynki e-mail za archaiczne i niepotrzebne relikty minionej epoki, nie zmienia to jednak faktu, że wciąż są one powszechnie używane, nie mówiąc już o tym, że często po prostu niezbędne. Zależnie od tego, w jaki sposób ich używamy (na przykład do rejestrowania się na stronach, w grach i aplikacjach, do kontaktów ze znajomymi lub partnerami biznesowymi), powinniśmy mieć wobec naszej skrzynki inne wymagania. W takim razie na co należy zwracać uwagę wybierając skrzynkę e-mail?

Czy skrzynka obsługuje szyfrowanie end-to-end?

Coraz więcej osób, nawet kompletnych laików pod względem technologii, zaczyna kojarzyć termin szyfrowanie end-to-end. Odnosi się ono nie tylko do wiadomości e-mail, ale także chociażby czatów, takich jak Messenger czy WhatsApp. Ten rodzaj szyfrowania pozwala na bezpieczne przekazywanie między sobą informacji – dostęp do nich mają wtedy bowiem tylko osoby biorące udział w konwersacji czy wymianie e-mailowej. Nie rządy państw i nie właściciele komunikatora czy usługi e-mail.

Jeśli zależy nam na prywatności lub mamy tendencję do przekazywania e-mailem wrażliwych danych, warto zwrócić uwagę, czy wybrana skrzynka obsługuje właśnie taki sposób szyfrowania wiadomości. Przykładem może być chociażby popularny Protonmail https://techpolska.pl/protonmail-czy-warto/, uznawany przez wielu za najbezpieczniejszą dostępną skrzynkę.

Jak dobrze działa jej filtr spamu?

Nikt nie lubi, kiedy jego skrzynka odbiorcza tonie w spamie. Na szczęście dlatego też większość skrzynek e-mailowych domyślnie oferuje folder SPAM, do którego automatycznie sortuje wiadomości, które sklasyfikuje jako śmieciowe. Problem jednak w tym, że, aby rzeczywiście było to użyteczne, data skrzynka musi mieć wysokiej jakości filtr spamu.

W przeciwnym wypadku większości niepożądanych wiadomości i tak nie uda się odsiać. Za wysokiej jakości filtr spamu chwali się przede wszystkim Gmaila, ale na dobrym poziomie stoi on także we wspomnianym już Protonmailu https://techpolska.pl/protonmail-czy-warto/. Obecnie już nawet mniej popularne skrzynki zaczynają radzić sobie ze spamem coraz lepiej, ale w wielu przypadkach wciąż nie jest jeszcze idealnie.

Jakie usługi zintegrowane ze skrzynką oferuje?

Najlepszym przykładem skrzynki, która oferuje szeroką integrację z innymi narzędziami jest oczywiście Gmail. Zakładając konto Google niezbędne do utworzenia skrzynki e-mail, zapewniamy sobie także dostęp chociażby do Dysku Google czy Dokumentów Google.

Jednak Gmail nie jest jedyną opcją, jeśli zależy nam na dodatkowych usługach. Są także inne skrzynki, które współpracują chociażby z autorskimi narzędziami do edycji prezentacji, dokumentów czy arkuszów kalkulacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here