Silniki elektryczne – kilka porad przed zakupem

0
11970

Silniki to urządzenia, które kojarzą nam się przede wszystkim z samochodami, a niekiedy także innymi urządzeniami pracującymi w dużych obrotach. Większość osób zapytanych o sposób zasilania silnika odpowiedziałoby, wskazując na jakiś rodzaj „paliwa” – benzyny, gazu lub innych. Tymczasem, równie często silniki napędzane są energią elektryczną. Dotyczy to bynajmniej nie tylko zyskujących od kilku lat na popularności samochodów elektrycznych lub hybrydowych, ale również – rozmaitych urządzeń wykorzystywanych w wielu miejscach na co dzień. Zapraszamy do lektury krótkiego wprowadzenia w temat silników elektrycznych.

Silniki elektryczne – czyli jak wytworzyć z prądu energię mechaniczną?

Silniki elektryczne to urządzenia wykorzystywane w rozmaitych miejscach, branżach i sytuacjach. Na co dzień, z silnikami elektrycznymi możemy spotkać się choćby w systemach wentylacji pomieszczeń, gdzie ich zadaniem jest wprawiać w ruch poszczególne elementy instalacji. Ponadto, silniki elektryczne wykorzystuje się w zasilaniu maszyn przemysłowych, rębaków, agregatów hydraulicznych, pomp wodnych, olejowych i innych.

Szczególnie chętnie silniki elektryczne stosuje się w przemyśle naftowo-gazowym oraz wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie wybuchem. W takim wypadku, zastosowanie silnika elektrycznego jest po prostu bezpieczne.

Sposób działania większości silników elektrycznych wygląda – w dużym uogólnieniu – dość podobnie. Oczywiście, znajdziemy rozmaite wersje tych urządzeń, o odmiennej konstrukcji, a przez to – odmiennej zasadzie działania. Głównym kryterium różnicującym dostępne silniki elektryczne jest jednak sposób ich zasilania.

Rodzaje silników elektrycznych

Wśród modeli popularnych wymienić należy silniki zasilane napięciem stałym oraz przemiennym. Do pierwszej kategorii zaliczamy silniki obcowzbudne, prądu stałego wraz z magnesami trwałymi oraz silniki bocznikowe i szeregowe. Do drugiej zaliczają się silniki jednofazowe, trójfazowe oraz zasilane dwustronnie. Wśród nich znajdziemy między innymi silnik klatkowy, szeregowy, pierścieniowy, liniowy oraz synchroniczny.

Prędkość obrotowa to kolejny istotny parametr. Oznacza on ilość obrotów wykonywanych przez dany silnik na jednostkę czasu. Najczęściej, chodzi o ilość obrotów na minutę. Do pozostałych parametrów, które być istotne w czasie dobierania silnika elektrycznego, należą jego moc, mocowania, klasa izolacji oraz temperatura pracy.

W przypadku obsługi maszyn wyjątkowo masywnych oraz pracujących w trudnych warunkach, warto sięgać po silniki wyposażone w dodatkowe formy zabezpieczenia. Do najważniejszych należy zaliczyć specjalny rodzaj obudowy, która powinna zostać wykonana z materiałów o wysokiej klasie odporności. Do najchętniej stosowanych należą aluminium oraz żeliwo. Silniki umieszczone w obudowie z tych materiałów będą zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi, a tym samym – ich żywotność ulega potencjalnie przedłużeniu.

Gdzie szukać silników elektrycznych?

Silniki elektryczne to urządzenia, które warto wybierać pod okiem specjalisty – doradcy klienta. Chyba że sami jesteśmy profesjonalistami w zakresie wiedzy o silnikach. Niezależnie jednak od stanu naszej wiedzy w tej materii, warto polecić kontakt z firmą Sem Polska, dostępną pod adresem: http://sempolska.com.pl/oferta/motoreduktory-walcowe-keb-3-3/silniki-specjalne/. W jej ofercie znajduje się wiele modeli silników elektrycznych, o odmiennych parametrach pracy i sposobie zasilania. Poszczególne dostępne urządzenia zostały szczegółowo opisane pod kątem ich parametrów fizycznych i mechanicznych, co pozwala na odnalezienie silnika odpowiadającego naszym potrzebom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here