Dysk SSD a gry – czy szybki dysk wpływa na ich działanie?

Jakiś czas temu dyski SSD były zarezerwowane dla najbardziej zaawansowanych posiadaczy komputerów. Teraz używa ich znacznie więcej osób, w tym również gracze. Czy opłaca się instalować ulubione tytuły na szybkim dysku SSD?

Przyjęto, że na dysku SSD instaluje się głównie system operacyjny i najistotniejsze programy. To jest naprawdę dobre podejście, dzięki któremu także starszy komputer ma szansę pozyskać sporo świeżości. Dysk SSD mocno przyspiesza funkcjonowanie np. Windowsa. Ale czy to samo może robić z grami? Czy opłaca się instalować np. „Counter-Strike’a”, „Wiedźmina”, „Battlefielda 1” lub „League of Legends” na dysku SSD? Sprawa nie jest już tak prosta.

SSD kontra HDD

Dysk SSD mocno różni się od modeli HDD. Te drugie stosują części ruchome, wirujące talerze z warstwą magnetyczną i głowicę, przy pomocy której robiony będzie odczyt oraz zapis informacji. Z kolei SSD używają pamięci półprzewodnikowych. Co to znaczy? Nie posiadają one części ruchomych i już z racji tego pracują dużo szybciej.

Dysk SSD a gry – czy szybki dysk wpływa na ich działanie?

Poza tym są znacznie bardziej odporne na zniszczenia i wstrząsy, nie produkują takiego hałasu jak modele HDD, są znacznie mniejsze oraz wykorzystują mniej energii. Jedyną ich wadą jest wyższa kwota w porównaniu ze zwykłymi dyskami, ale i tak z roku na rok regularnie ona spada.

SSD w grach

Stosowanie dysku SSD pod system operacyjny posiada spory sens. Windows a nawet Linux będą ładować się znacznie szybciej i tak też będą pracować w trakcie używania komputera. Tak samo będzie się działo z najczęściej używanymi programami. Dzięki dyskom SSD oszczędzimy dużo czasu, ale także stresów powodowanych wolnym ładowaniem plików. Ale czy odnosi się to także do gier?

Tak, fani gier mają szansę zyskać na możliwościach dysków SSD. Niestety, nie aż tak, jak wiele osób oczekuje. Ostatnia wiadomość będzie taka, że szybki dysk nie zwiększa ilości pokazywanych klatek na sekundę, a więc nie poprawia działania samej gry. To nie jest realne, bo za to odpowiadają całkiem inne podzespoły: procesor, karta graficzna i pamięci RAM. Nie znaczy to, że z dysku SSD nie można korzystać. Co można głównie osiągnąć?

Dysk SSD przede wszystkim przełoży się na szybsze instalowanie konkretnych tytułów. Różnice będą zależeć od konkretnego instalatora, jednak czas można zmniejszyć nawet czterokrotnie, a to już znaczna różnica. Zainstalowane gry będą się prędzej ładować. Czas czekania na menu albo odczytanie stanu zapisu może się zmniejszyć dwukrotnie. Różnice może nie są ogromne, jednak na pewno poprawiają komfort korzystania z PC. Poza tym, o ile w grach dla jednego gracza to tylko krótszy czas ładowania, o tyle w tytułach multiplayer korzyści są znacznie większe.

Popularne „H1Z1: King of the Kill”, wszyscy gracze powinni mieć zainstalowane na dysku SSD. Czemu? Bo dłuższe ładowanie na HDD może powodować późniejszy start, a przez to późniejsze lądowanie na Ziemi. Kiedy my zaczynamy poszukiwać broni, nasi przeciwnicy już będą ją mieli. Poza tym dysk SSD pomoże w paru grach unikać efektu doczytywania poziomu, co także będzie dosyć istotne.

W przypadku dysków SSD i gier trzeba zachować rozsądek. Nie ma sensu instalować tam każdej gry i zapchanie napędy zbytnią ilością informacji. Zainstalujmy gry online i te, które zazwyczaj włączamy. Oszczędzimy przez to wiele czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here