Technologia, która zmienia wybory – zalety i wady e-votingu

0
Technologia, która zmienia wybory – zalety i wady e-votingu

Technologie zmieniają otaczającą nas rzeczywistość – coraz częściej także polityczną. Jedną z technologii, która bezpośrednio otwiera nowe możliwości w zakresie partycypacji w systemie politycznym, a konkretnie sposobu głosowania, jest znany dziś wszystkim Internet. Czy warto wprowadzić system głosowania elektronicznego?

Motywuj skuteczniej

0
Motywuj skuteczniej

Jak odpowiednio wynagradzać załogę swojej firmy by pracowała wydajniej i pomagała osiągać lepsze wyniki przedsiębiorstwa? Z tym pytaniem zmagają się nie tylko dyrektorzy dużych firm, ale też drobni przedsiębiorcy. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele metod i form wynagradzania pracowników, każda z nich ma wady i zalety. W tym artykule opowiemy o kilku z takich metod i wskażemy na panujące trendy.

Klasyczne, ale niewystarczające

Najpowszechniej stosowanym przez pracodawców nie tylko w Polsce, lecz także w skali globalnej systemem płacowym jest system czasowy. Polega on na przekazywaniu wypłaty w zamian za przepracowany pewien okres czasu – dzień, tydzień czy miesiąc. System ten o ile zazwyczaj korzystny jest dla pracownika, nie pomaga w rozwoju firmy. Osoba pracująca mająca spędzić w firmie określoną ilość czasu nie zwraca większej uwagi na tempo pracy i nie ma motywacji do intensywniejszego wysiłku.

Innym od dawna stosowanym systemem, modnym szczególnie w przemyśle jest system akordowy. W akordzie wysokość wypłaty zależy od liczby wytworzonych przez pracobiorcę dóbr oraz wyrobienia określonych norm. Pomimo tego, że system akordowy motywuje do wydajniejszej pracy nie zapewnia pracownikowi bezpieczeństwa ani stałości wynagrodzenia. Powoduje to silny stres i częste odejścia ze stanowisk a jak wiemy częsta wymiana kadr nie jest dobra. Ważne jest by stosując jeden z wymienionych tu systemów połączyć go z inną formą skutecznej motywacji pracownika.

Kreatywna forma nagradzania pracownika

Wzbogacenie systemu czasowego czy akordowego o dodatkowe warunki premiowe może powodować zwiększenie motywacji wśród pracowników. Można to zrobić na różne sposoby. Przy systemie akordowym od każdego wyprodukowanego dobra ponad normę można przypisać pracownikowi premię 4% lub 8% wartości. Nie jest to wielka strata dla firmy a pracobiorca będzie pracował dużo szybciej i wyprodukuje dużo więcej.

System czasowy wzbogacić można używając portalu nais.pl. Pozwala on przekazać pracownikom określoną pule środków nie w pieniądzu, lecz jako bony promocyjne do sklepów internetowych, siłowni czy innych firm związanych ze sportem. Psychologowie potwierdzają, że pracownik na dłużej zapamięta ufundowany przez pracodawcę wyjazd, siłownię czy zakupy niż ukrytą i mało dostrzegalną wśród innych przychodów drobną sumę pieniędzy.

Zarządzanie produkcją w jednym programie

0
Zarządzanie produkcją w jednym programie

Współczesna informatyka oferuje przedsiębiorcom wiele rozwiązań w zakresie efektywniejszego wykorzystania swoich zasobów. Jednym z takich rozwiązań są systemy planowania produkcji – niezastąpione w fabrykach.

Planowanie produkcji

Sprawne wytwarzanie dóbr jest uzależnione od współdziałania wielu działów i wielu elementów. Na pełnych obrotach musi pracować dział zamówień, dział magazynowy, pracownicy produkcyjni, brygadziści, a także technicy kontrolujący sprawność urządzeń. Oczywiście, to nie wszystkie elementy łańcucha produkcyjnego, które muszą być w pełni sprawne, by produkcja mogła funkcjonować nieprzerwanie. Planowanie produkcji jest skomplikowanym i odpowiedzialnym zadaniem. Odpowiednie oprogramowanie pozwoli jednak trzymać wszystkie dane w jednym miejscu i sprawnie nimi zarządzać.

Planowanie produkcji jest jednym z modułów większej całości jakim jest system ERP. Oprogramowanie do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa w sposób kompletny bierze na siebie procesy przedsiębiorstwa. Planowanie produkcji jest jednym z kluczowych jego elementów, a w przypadku firm produkcyjnych jednym z najważniejszych.

Planowanie jest mechanizmem zarządzania. Bez planowania nie ma mowy o zarządzaniu. Cały proces planowania musi być starannie przemyślany a także odpowiednio dostosowany do przedsiębiorstwa. Dlatego tak ważne jest aby wybrać odpowiedni system, który w pełni wykorzysta potencjał przedsiębiorstwa.

Jak działają systemy planowania produkcji

Oprogramowanie systemów planowania produkcji polega na:

  • możliwości systematycznego wprowadzania danych i stanów magazynowych do systemu
  • kontrolowaniu stanu zasobów i przypominaniu o konieczności złożenia zamówień
  • kontrolowaniu awarii poszczególnych maszyn, urządzeń i systemów
  • dysponowaniu pracownikami produkcyjnymi

Współczesne programy do planowania pracy pozwalają na optymalizację czasu pracy osoby zarządzającej i całej firmy i uniknięcie przestojów produkcji. Planowanie produkcji ściśle wiąże się z integracją programów planowania zasobów, stanów magazynowych oraz harmonogramowania produkcji.

Podpis:

Rekord.ERP – systemy ERP do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa

Jakie gry przez internet są najlepsze?

0
Jakie gry przez internet są najlepsze?

Stale poszerzająca się liczba tytułów, w które można zagrać przez internet sprawia, że nawet osoby niekorzystające wcześniej z takiej rozrywki coraz częściej interesują się grami strategicznymi.

Granie online to nie tylko sposób na darmowy dostęp do coraz lepszych gier, ale też możliwość prowadzenia potyczek ze znajomymi.

Popularne gatunki gier internetowych

Obecnie bez najmniejszego problemu znajdziesz gry praktycznie ze wszystkich kategorii. Dla wielu osób najbardziej interesujące są jednak gry strategiczne, gdyż w ich przypadku wygrana zależy nie tylko od szczęścia, ale też od umiejętności i taktyki. Najlepiej pokazują to gry strategiczne wojenne, w których dodatkowo można cieszyć się klimatem znanym z popularnych filmów.

Ranking najlepszych strategii

Chociaż duża ilość wspomnianych tytułów pozwala dobrać grę według swoich zainteresowań, to jednocześnie gry strategiczne na pc dostępne są w tylu różnych odmianach, że czasami trudno trafić na odpowiednią produkcję. Dlatego, zamiast tracić czas na samodzielne sprawdzanie gier, lepiej przejrzeć gry strategiczne ranking, gdzie zebrane zostały wyłącznie wysokiej jakości tytuły, które zapewnią dziesiątki godzin zabawy. Dodatkowo są to gry strategiczne za darmo, dlatego nawet jeżeli któraś produkcja nie przypadnie ci do gustu, to nic tak naprawdę nie stracisz. Wśród tytułów zebranych w rankingu, znajdują się między innymi strategie typu RTS, gdzie rozgrywka prowadzona jest w czasie rzeczywistym oraz gry turowe. Te drugie dają więcej czasu na zaplanowanie ruchu i dobranie najlepszej strategii dopasowanej do działań przeciwnika. W przypadku gier internetowych możesz grać zarówno z przeciwnikami z całego świata, jak i wybranymi przez siebie osobami.

Dlaczego warto zainteresować się grami online?

Oprócz bardzo bogatej bazy tytułów, zaletą gier online jest to, że w zdecydowanej większości gry strategiczne przeglądarkowe można uruchamiać bez żadnych opłat. Gracz nie musi dysponować drogim komputerem, aby móc grać bez żadnego zacinania się włączonej gry. W sytuacji, w której ktoś będzie chciał ułatwić sobie rozgrywkę, zawsze może uiścić opłatę, aby – w zależności od konkretnej gry – przyśpieszyć zdobywanie nowych poziomów, zapewnić sobie dostęp do większej ilości surowców lub uzyskać inne bonusy. Jeżeli jednak nie chcesz wydawać pieniędzy na takie tytuły, to i tak gry strategiczne online dadzą ci wiele satysfakcji.

Jak z podatków rozlicza się marynarz?

0
Jak z podatków rozlicza się marynarz?

Obowiązek podatkowy obejmuje wszystkich obywateli zamieszkujących terytorium naszego kraju, którzy w 2018 r. osiągnęli przychód. Osoby pracujące dla polskich przedsiębiorstw mają ułatwione zadanie, gdyż na stronie internetowej Portalu Podatkowego czeka już na nie gotowy dokument. Wystarczy tylko go sprawdzić, uzupełnić stosowne ulgi i wypełnić pole dotyczące przekazania 1% podatku na organizację pożytku publicznego. Po zaakceptowaniu rozliczenia w systemie otrzymamy potwierdzenie, że nasze zeznanie dotarło do Urzędu Skarbowego. Czy rozliczenie podatkowe w każdym przypadku przebiega tak szybko i sprawnie? Oczywiście, że nie. Kłopoty mają osoby osiągające dochód za granicą.

Skomplikowane rozliczanie podatków marynarzy

Osoby trudniące się pracą na morzu, otrzymujące wynagrodzenie od zagranicznych armatorów, muszą rozliczyć się z fiskusem we własnym zakresie. Sytuacja komplikuje się, gdy podatek za pracę marynarzy nie jest jedynym wykazywanym w zeznaniu podatkowym. Nie jest przecież wykluczone, że osoba pływająca na statkach morskich będzie osiągała dodatkowy dochód z wynajmowania mieszkania, które posiada w Polsce. Będzie wtedy podlegać obowiązkowi podatkowemu na zasadach ogólnych. Podobnie rzecz wygląda w przypadku, gdy osoba taka otrzyma dotację na wymianę pieca w swoim domu. Warto w tym miejscu podkreślić, że niejednoznaczność przepisów prawa, pozostawia pole do różnej ich interpretacji. Wszystko to sprawia, że podatki dla marynarzy są dla laika bardzo trudne do rozliczenia.

Radca podatkowy dla marynarzy

Wszystkie osoby rozliczające podatki marynarskie mogą skorzystać ze specjalistycznej porady prawnej. Kancelaria radcowska, z której usług warto skorzystać, posiada profesjonalną stronę internetową pod adresem: https://radcaprawny-trojmiasto.pl/. Pracujący w niej radcy prawni pomogą przygotować rozliczenie podatkowe rodzin marynarzy. Dzięki zdobytemu do tej pory doświadczeniu, nie jest im straszne reprezentowanie klientów przed Urzędem Skarbowym. Korzystanie z pomocy specjalistów sprawi, że bezproblemowo rozliczymy się z fiskusem.

Systemy alarmowe – co warto wiedzieć?

0
Systemy alarmowe – co warto wiedzieć?

System alarmowy to podstawa bezpiecznego i dobrze chronionego domu. Jeśli inwestujesz w budowę domu, nie zapomnij go zabezpieczyć. Twierdzenie, że antywłamaniowe drzwi lub rolety wystarczą, to bardzo często spotykany błąd. Jeśli masz co chronić, zastanów się nad stworzeniem domowego systemu alarmowego, który może zabezpieczyć Ciebie, Twoich bliskich i dobytek przed nieprzyjemnymi sytuacjami.

Jaki hosting wybrać dla bloga lub strony WWW?

0
Jaki hosting wybrać dla bloga lub strony WWW?

Planujesz otwarcie swojej strony internetowej lub bloga? Interesuje Cię dobry hosting? A może hosting www, z którego obecnie korzystasz jest zbyt drogi? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przedstawiamy jak wybrać dobry i tani hosting stron, dzięki któremu Twoje portale będą działały bardzo sprawnie.

Sprzęt gamingowy – co wybrać?

0
Sprzęt gamingowy - co wybrać?

Czas na gaming? Ale jaki sprzęt kupić? Jest wiele komputerów, monitorów i gadżetów, które podbijają serca graczy na całym świecie. Podpowiadamy, na które z nich warto zwrócić uwagę, aby się najwyższej jakości rozgrywką.

Słuchawki nauszne vs douszne – wielkie porównanie

0
Słuchawki nauszne vs douszne – wielkie porównanie

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie rodzaj słuchawek jest najtrudniejszą decyzją, jaką musisz podjąć, kupując je. Czy wiesz jednak, czym tak naprawdę różnią się modele nauszne od dousznych? Sprawdź – oto wielki test ich właściwości, po przeczytaniu którego bez trudu wybierzesz najlepsze słuchawki dla siebie!

Zainteresować dziecko czymś nowym

0
Zainteresować dziecko czymś nowym

Dziś młody człowiek wbrew pozorom ma mało czasu – co chwila jest rozrywany miedzy różnymi aktywnościami i nie może wysiedzieć na miejscu. Rodzice starają się w konstruktywny sposób zutylizować buzującą w młodym człowieku energię. W efekcie lista dodatkowych zajęć i kursów cały czas się powiększa. Szukając czegoś nowego dla dziecka, co może przynieść nie tylko zauważające efekty, ale zwykłą, szczerą radość warto zainteresować się nauką gry na instrumencie. Gitary, pianina, perkusja mogą wydawać się zbyt głośnym rozwiązaniem dla rodzica, jednak dziecko w początkowym hałasie znajdzie motywację do rozwijania swoich umiejętności, które wraz z wsparciem ze strony bliskich będą szybko rosły.

Pianino elektryczne

To dodatek nieszablonowy, który pozwala przełamać utarty muzyczny schemat. Nauka gry na pianinie jest często traktowana, jako przykra konieczność, na którą dziecko się godzi, bo zwyczajnie musi. Z kolei pianino elektryczne daje młodemu człowiekowi większą wolność w ekspresji. Ta wolność motywuje go do większych wysiłków i rozwijania swoich umiejętności. Gra na pianinie może przerodzić się z chwilowego hobby, w pasję na całe życie oraz obranie konkretnej drogi kariery. Rozwijanie u dziecka umiejętności muzycznych jest zawsze dobrym pomysłem. Trzeba jednak pamiętać, że to, co jest wartościowe dla rodzica nie musi takim być dla dziecka. Zmuszanie do nauki gry na jakimś instrumencie jest najlepszą drogą, by dziecko zarzuciło daną aktywność lub wykazywało w niej mizerne efekty. Porozmawianie z dzieckiem odnośnie nowego hobby jest znacznie lepszym pomysłem niż stawianie młodego człowieka, który wchodzi w okres buntu przed faktem dokonanym. Pianino elektryczne może być argumentem, które przekona dziecko do podjęcia próby nauki i zainteresuje je muzycznym rozwojem.

Trafić w jakość

Nauka gry to przede wszystkim próby w przestrzeni domu lub mieszkania. Dziś kupienie instrumentów muzycznych nie jest trudne. W sieci istnieje wiele profesjonalnych sklepów, które dostarczą produkty dopasowane do potrzeb, umiejętności oraz dostępnego budżetu. Warto przed zakupem dokładnie dookreślić swoje potrzeby. Kupowanie sprzętu, którego możliwości nie jest się w stanie w pełni wykorzystać będzie chybioną inwestycją. Umiejętności przyjdą z czasem, ale to dzięki kierownictwu rodzica dziecko musi wykonać pierwszy krok. Nauka gry będzie nowym zajęciem, które z pewnością się zwróci zarówno w krótko, jak i długoterminowym rozrachunku.

ZOBACZ TEŻ